Naujienos

2013-09-30 09:09:53

Vaikų sveikata — profesionalių medikų rankose

Regioninės Telšių ligoninės Vaikų ligų skyriuje mažųjų pacientų šurmulio ir vaikiškų balsų niekada netrūksta. Šio skyriaus darbuotojos — profesionali, ilgametė medikių komanda — prie to jau įpratusios. Vaikų pediatrės bei slaugytojos bet kurią minutę yra pasiruošusios ištiesti pagalbos ranką susirgusiems mažiesiems ligoniams. Kaip teigia Vaikų ligų skyriaus vedėja Alina Storpirštienė, pagerėjusi vaikų sveikatos būklė ir šypsenos jaunųjų pacientų veiduose — geriausias įvertinimas už tinkamai atliktą darbą. Susirgus vaikui, tėvai gali būti užtikrinti, kad Vaikų ligų skyriuje jų atžaloms bus suteikta profesionali medicininė pagalba.

Vyraujančios mažųjų pacientų ligos
Vaikų ligų skyriuje šiuo metu yra 20 lovų, kuriose guli mažieji ligoniukai. Palatose vaikai būna po vieną ar keliese. Taip pat šiame skyriuje įrengtos procedūrų ir intensyvaus stebėjimo palatos. „Čia yra gydomi ūminiai ligų susirgimai, įvairios kvėpavimo ar žarnyno infekcijos, virškinimo ligų sutrikimai, taip pat — lėtinių ligų paūmėjimai. Tai yra dažniausiai vaikus užpuolančios ligos, dėl kurių mažieji pacientai paguldomi į Vaikų ligų skyrių“,— sako gydytoja Alina Storpirštienė.
Per metus Vaikų ligų skyriuje yra gydoma apie 1200 ligonių, kurių amžius — nuo ką tik gimusių kūdikių iki 18 metų jaunuolių. Pediatrė pastebi, kad šį rudenį vaikai daugiausiai serga virusinėmis ligomis, dažnos — žarnyno infekcijos, pasitaiko ir bakterinių infekcinių ligų, dažni kampilobakteriozės atvejai. Šią vasarą Vaikų ligų skyriuje buvo sulaukta žymiai daugiau mažųjų pacientų nei pernai. Jie taip pat sirgo virusinėmis ligomis, skundėsi įvairiais žarnyno sutrikimais.
„Tarp vaikų nemaža ir alkoholio problema. Dažnai pas mus atvežami alkoholiu apsinuodiję paaugliai ir net jaunesni — 11-12 metų — vaikai. Šiuo metu tokių atvejų yra sumažėję, tačiau anksčiau per mėnesį pasitaikydavo 2-3 vaikai, kiti — net komos būsenos. Būna atvejų, kai vyresni vaikai, turintys psichologinių problemų, nuodijasi medikamentais. Todėl mes bendradarbiaujame ir su Vaiko teisių apsaugos, ir socialiniais darbuotojais, ir psichologais,“— teigė vedėja.

Vaikų ligų skyrius pritaikytas pacientų patogumui
Nors Vaikų ligų skyriaus renovacija vyko kiek anksčiau, gydytoja A.Storpirštienė tikina, kad patalpos yra palyginti geros. Skyrius turi reikalingiausią medicininę įrangą, yra gera tyrimų laboratorija, kurioje atliekami būtiniausi tyrimai.
„Nuolatinis patalpų paremontavimas nuolat būtinas, kadangi mažieji pacientai dažnai sugalvoja piešti ant sienų, ką nors sulaužyti“,— teigia pediatrė.
Gydytoja paklausta, iki kelių metų tėvai gali likti su savo vaikais per naktį vienoje palatoje, teigė, kad iki 7 metų vaikų tėvams tokia galimybė yra suteikiama. „Tačiau kiekvienas atvejis yra individualus ir kartais jautresnis vaikas negali būti be tėvų, nors jam 10 metų. Jeigu yra būtinybė, leidžiame tėvams pasilikti su savo vaiku nepriklausomai nuo jo amžiaus“,— kalbėjo gydytoja A.Storpirštienė.

Skyriaus darbuotojai ne vienerius metus dirba kartu
Vaikų ligų skyriaus vedėja A.Storpirštienė Regioninėje Telšių ligoninėje dirba nuo 1981 metų. Iš Kretingos rajono kilusi pediatrė mokslus baigė Vilniaus universitete ir, gavusi paskyrimą į Žemaitiją, čia pasiliko. 2003 metais medikė tapo Vaikų ligų skyriaus vedėja. Šias pareigas eina ir šiol.
Šiuo metu Vaikų ligų skyriuje, be vedėjos, dirba dar dvi vaikų gydytojos: Audronė Dargužienė ir Irena Bitinienė. Joms padeda budinčios medikės: Jurga Stanislovaitienė, Stefanija Arlauskaitė, Vilija Norkevičienė ir Irena Miškinienė. Ne ką mažesnį indėlį į vaikų sveikatos būklės gerinimą įdeda ir ilgametės skyriaus slaugytojos: Valentina Dobrovolskienė (vyr. slaugytoja), Danutė Barsteigienė, Regina Darbutienė, Laima Jonikavičienė, Danutė Juškienė, Alma Kontvainienė, Akvilina Laugalienė, Daiva Lukoševičienė, Danutė Marcišauskienė, Biruta Paliulienė, Regina Petrauskienė, Birutė Steckienė, Renata Stulpinienė, Loreta Vaitkevičienė, Genovaitė Tranauskaitė, o tvarką ir švarą skyriuje palaiko ūkio reikalų tvarkytoja Teresė Katauskienė bei valytojos — Virginija Sipavičienė bei Aldona Šadžiuvienė.
„Be šios darbuotojų komandos mes niekaip neišsiverstume, juk ištisą parą ligoniams turi būti užtikrinta visokeriopa pagalba. Tad padedame ligoniams ir viena kitai. Manau, esame draugiškas kolektyvas, kuris išvien dirba jau ne vienerius metus“,— pasakojo A.Storpirštienė. Ilgametė medicinos darbuotojų patirtis padeda pasiekti geresnių rezultatų. Skyriuje dirba darbščios slaugytojos, kurios žino, kaip susitarti su mažaisiais ligoniais, kai šiems reikia išgerti vaistų ar atlikti kitą ne itin mažuosius pacientus džiuginančią procedūrą.

Vaikus nuramina lengviau nei jų tėvus
Gydytoja teigia, kad dažniau kyla nesusipratimų su tėvais, nei su jų vaikais. Viena iš problemų, kurią įvardija pediatrė — rūkymas, kai tėvai grįžta prisirūkę iš lauko pas mažuosius savo ligoniukus. „Jie nesupranta, kokią žalą daro savo mažiesiems, o mes bandome su tuo kovoti, tik kartais ta kova atrodo lyg su vėjo malūnais. Tad tėvai turėtų atkreipti dėmesį į tokius dalykus ir kaip galėdami nekenkti susirgusiai savo atžalai.
Su vaikais viskas paprasčiau, reikia tik surasti tą raktelį į jo širdį. O štai su kai kuriais tėvais reikia ir padiskutuoti, ir kompromisų paieškoti“,— pasakoja vaikų gydytoja.

Geriausias įvertinimas — vaiko šypsena
Pediatro darbas iš tikrųjų sunkus, o besirenkančių šią sritį medikų  būna labai mažai.
„Vaikų gydytojo darbas nėra toks paprastas, kaip atrodo. Nelengva vaikų ligų diagnostika, daug atsakomybės, jog kažkas nebūtų praleista. Dažnai nutinka taip, kad vaikus atveža labai blogos būklės, tad reikia operatyviai reaguoti ir imtis gydymo. Be to, šios medicinos krypties rezidentūra trunka ilgiausiai, užmokestis nėra toks didelis, kaip kitų sričių gydytojų, tad pediatrų trūksta, ypač mažesniuose miestuose“,— kalba Vaikų ligų skyriaus vedėja.
Tačiau pediatro darbas, kaip teigia gydytoja, turi ir labai daug teigiamų pusių. Viena iš jų — vaiko šypsena, pagerėjus jo sveikatos būklei. Tai pats didžiausias įvertinimas Vaikų skyriaus darbuotojams. „Labai gera yra dirbti, žinant, kad mažieji ligoniai beveik visais atvejais pasveiks. Dirbant su vyresniais ligoniais, taip nėra, dažnai juos užpuola ligos, nuo kurių pacientai sunkiai sveiksta“,— sako ji. Pediatrai, anot A.Storpirštienės, išsiskiria iš kitų medikų, kadangi turi mokėti prieiti prie savo mažųjų pacientų, su jais bendrauti.
Vaikų ligų skyriaus vedėja A.Storpirštienė džiaugiasi darniu kolektyvu, kuris visada pasiruošęs padėti mažiesiems savo pacientams. Taip pat pediatrė dėkinga administracijos darbuotojams, kurie nuolatos rūpinasi Vaikų ligų skyriumi ir stengiasi sudaryti kuo palankesnes sąlygas jauniesiems pacientams gydyti.

Simona Damanskytė

Nuotraukoje: Vaikų ligų skyriaus vedėja A.Storpirštienė (viduryje) džiaugiasi darniu kolektyvu.