Naujienos

2016-11-07 11:11:30

Tobulėjanti technika ligoninėje - greitesnis kelias pasveikti

Regioninė Telšių ligoninė nuolat atnaujinama ir modernizuojama. „Visos pastangos tam, kad tik geriau ir komfortabiliau jaustųsi mūsų pacientai, gydytojai, slaugytojos ir kiti darbuotojai“, – pristatydama naują ir modernią techniką endoskopijų kabinete kalbėjo Regioninės Telšių ligoninės direktorės pavaduotoja Jovita Seiliuvienė.

Monika Saulenė

Ligoninėje -- moderni aparatūra
Rugpjūčio mėnesį gydymo įstaiga įsigijo aukštos kokybės „Olympus“ videosistemą, kuria per metus atliekama daugiau kaip 3000 endoskopinių tyrimų: ezofagogastroduodenoskopija (su ureazės testu, citobiopsiniu ištyrimu), kolonoskopija, fibrobronchoskopija. Ligoninei ši investicija kainavo maždaug 50 tūkst. eurų.
Endoskopijų kabinete dirba keturi gydytojai ir dvi bendrosios praktikos slaugytojos: gydytojai-endoskopuotojai Jovita Seiliuvienė, Artūras Norkus ir Akvilė Grikšienė, pulmonologė Simona Simaitytė, slaugytojos Vilma Šarkauskienė, Jolanta Mackevičienė.

Palengvina darbą

Bronchologiniai tyrimai plačiai taikomi visame pasaulyje. Ne išimtis ir Regioninė Telšių ligoninė. Tyrimus atlieka gydytoja pulmonologė, Regioninės Telšių ligoninės Vidaus ligų skyriaus vedėja S. Simaitytė.
„Fibrobronchoskopija -- vienas svarbiausių plaučių ir kvėpavimo takų tyrimų metodų. Tyrimas atliekamas per nosį ar burną taikant vietinę nejautrą. Apžiūrimos gerklos, trachėja, bronchų medis, įvertinamas kvėpavimo takų praeinamumas, gleivinės pokyčiai, sekretas, esantis kvėpavimo takuose. Priklausomai nuo to, kokia yra plaučių patologija, bronchoskopijos metu atliekami ir įvairūs papildomi tyrimai“, -- sakė pulmonologė. Medikė atkreipė dėmesį, kad kartais pakanka tik kvėpavimo takų apžiūros, tačiau kitais atvejais imamas sekretas ir siunčiamas tirti į laboratoriją, o jei yra kvėpavimo takų gleivinės pakitimų, galima paimti ir biopsiją.
Kada skirti bronchoskopiją, nusprendžia gydytojas pulmonologas. Yra atvejų, kai procedūra atliekama nedelsiant: pavyzdžiui, svetimkūnio šalinimas iš kvėpavimo takų užspringus. „Aparatas naudingas ir anesteziologijoje, kai yra komplikuota ligonio intubacija“, -- kalbėjo S. Simaitytė.
Naudotis technika, anot gydytojos pulmonologės, reikia įgūdžių. „Bronchoskopijos mokiausi rezidentūros metais Vilniaus universiteto Santariškių klinikose, o Telšiuose tyrimas atliekamas nuo liepos mėnesio. Sudėtingumą lemia plaučių patologija, todėl kiekvienas kartas, atliekant procedūrą, yra skirtingas ir individualus“, -- atkreipė dėmesį medikė.
Tyrimas, anot gydytojos, nėra itin malonus, tačiau pacientai neturėtų bijoti, nes, pirmiausia, yra taikoma nejautra, o antra tyrimas padeda nustatyti ligą ir išaiškinti diagnozę.

Budi nuolat

Ar vasara, ar žiema, ar naktis, ar diena -- dvidešimt keturias valandas per parą gydytojai-endoskopuotojai pasiruošę padėti. „Esame dviese, todėl problemų dėl grafiko pasiskirstymo nekyla, tačiau budėjimo metu visuomet turi būti pasiruošęs, kad bet kada galėtum skubėti į ligoninę“, -- pasakojo J. Seiliuvienė.

Pacientų skrandžio ir žarnyno problemomis besirūpinantys gydytojai ramina ir sako, jog tyrimas endoskopu -- anaiptol neskausmingas, tik gal kiek nemalonus. Besiskundžiantys minėtomis problemomis raginami nedelsti ir suskubti išsitirti. Regioninėje Telšių ligoninėje taikomi moderniausi diagnostikos ir gydymo būdai, tad sergantiems nebereikia vykti į kitus miestus, nes profesionalūs specialistai kvalifikuotas paslaugas teikia ir čia, Telšiuose.
Endoskopija -- tyrimas, kurio metu, naudojant endoskopą, organas apžiūrimas ir tiriamas iš vidaus. Tyrimo metu įvertinama organo gleivinė, matomi pakitimai, galima paimti audinio gabalėlį tyrimui ar atlikti gydomąsias procedūras (pvz.: polipo pašalinimą, svetimkūnio išėmimą, kraujavimo stabdymą ir kt.). Endoskopijos tyrimo būtinumą nustato šeimos gydytojai. Regioninėje Telšių ligoninėje tyrimą atlieka vidaus ligų gydytoja-endoskopuotoja J. Seiliuvienė ir abdominalinės chirurgijos gydytojas-endoskopuotojas A. Norkus.
Endoskopijų pradininku Telšiuose laikomas gydytojas A. Norkus procedūras jis pradėjo atlikti bene prieš tirs dešimtmečius. Tuomet endoskopijos buvo atliekamos tik didžiuosiuose šalies miestuose, tad į Telšius atvykęs medikas buvo lauktas ir šiltai priimtas.
Pirmasis endoskopas į Telšius atkeliavo iš Sankt Peterburgo. Nuo pirmojo aparato parsigabenimo iki dabar technika tobulėjo: nuo kietų ir per akį žiūrimų endoskopų pereita prie lanksčių ir monitoriaus ekrane vaizdą rodančių endoskopų. Šiuolaikiška japoniška „Olympus“ firmos aparatūra kokybiška, lanksti, ekrane matomas padidintas vaizdas, todėl gerai ir tiksliai įvertinami stemplės, skrandžio gleivinės patologiniai pakitimai.
Gydytoja J. Seiliuvienė Telšiuose dirba nuo 1990-ųjų. Medikės pagalbos prašoma, kai pacientams yra kraujavimas iš skrandžio, dvylikapirštės žarnos. J. Seiliuvienė pasakojo, kad ne sykį teko gelbėti iš mirties gniaužtų užspringus. „Esu traukusi kaulą, žuvies ašaką, šašlyko gabalą. Svetimkūnio šalinimas iš stemplės, skrandžio -- labai atsakinga procedūra“, -- atkreipė dėmesį J. Seiliuvienė.
Penktuosius metus iš eilės Regioninėje Telšių ligoninėje atliekamos kolonoskopijos -- storosios žarnos -- tyrimai. Juos atlieka gydytojai A. Norkus ir iš Šiaulių atvykstanti gydytoja A. Grikšienė. „Tyrimas atliekamas taikant bendrąją nejautrą, tad pacientas nejaučia nieko. Norint atlikti kolonoskopiją, būtina pasiruošti iš anksto -- specialiais medikamentais išsivalyti organizmą. Vykdoma storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa. Pagal ją 50 -- 74 metų sulaukusiems asmenims po kraujavimo testo išmatose rezultatų įvertinimo atliekama kolonoskopija. Tokiu atveju pacientą pas endoskopuotoją siunčia gastroenterologas arba šeimos gydytojas (kai yra teigiamas rezultatas)“, -- informavo J. Seiliuvienė.
Medikams talkinanti bendrosios praktikos slaugytoja V. Šarkauskienė endoskopijų kabinete dirba dešimt metų. „Tai sudėtingas, tačiau įdomus darbas. Per dieną aptarnaujame apie 20 pacientų, iš jų atliekamos maždaug dvi kolonoskopijos, šeštadieniais -- apie keturias. Jei skrandžiui ištirti pacientai laukia apie dvi savaites, tai kolonoskopijoms ir fibrobronchoskopijoms eilės nėra“, -- sakė slaugytoja.
Tiek A. Norkus, tiek J. Seiliuvienė teigė vis dažniau pastebintys ligų pokyčius bei jų agresyvumą. To priežastis -- pasikeitusi mityba ir gyvenimo būdas, sumažėjęs fizinis aktyvumas. Medikai neigiamai vertina gyventojų įprotį rytus pradėti tik kava, nevalgant pusryčių. Už vakarinius persivalgymus gydytojai pacientų taipogi nepaglosto, nes po kurio laiko prireikia atlikti endoskopijas ir nustatyti džiugesio nekeliančias diagnozes.
Kalbinti medikai vardina ligas, kurios ypač dažnai kartojasi: skrandžio turinio atpylimas, skrandžio ar žarnyno vėžys, kitos naujos ligos. „Klastinga liga -- vėžys -- dažnai būna nepastebima, tačiau dėl naujos technikos daug lengviau pamatyti įvairius darinius žmogaus organizme. Kartais jau plika akimi pažiūrėjus aišku, jog žmogui -- vėžys. Pajutus rūgštį, pykinimą, šleikštulį skrandyje ar kitus neįprastus simptomus, privalu kuo skubiau atvykti išsitirti“, -- sakė kalbinta J. Seiliuvienė.