Naujienos

2019-09-23 10:09:09

Širdies nepakankamumas — liga, kurią galima valdyti

Taip tvirtina Regioninės Telšių ligoninės bendrosios praktikos slaugytojos Filomena Gaidamavičienė ir Alma Bladžienė, kurios pacientus pasitinka ir vertingų patarimų negaili Širdies nepakankamumu sergančiųjų kabinete.

Lina Dijokienė

Širdis gali pavargti
Visi žinome, kad širdis atsakinga už kraujo varinėjimą organizme. Tai labai specializuotas raumuo, galintis dirbti be poilsio visą gyvenimą. Tačiau neretai nutinka, kad širdis ima ir „pavargsta“ — išsivysto širdies nepakankamumas.
Statistika negailestinga — mūsų šalyje daugiaukaip pusės mirčių priežastis—širdies ir kraujagyslių ligos. Nors gydymas ir ligų diagnostika kasmet vis tobulėja, tačiau žmonių įpročiai ir gyvenimo būdas keičiasi itin lėtai. Todėl vis aktualesnės tampa šios Regioninės Telšių ligoninės slaugytojų teikiamos paslaugos — mokymas pacientams, sergantiems širdies nepakankamumu, tinkamai gyventi, konsultacijos, kvalifikuota priežiūra.
Šį rudenį sueis jau treji metai, kai Telšių ligoninėje — tarp regioninių ligonių — vienoje iš pirmųjų — buvo įkurtas širdies nepakankamumu sergančiųjų kabinetas.
Šiame kabinete dirba dvi komandos. Komandą sudaro gydytojas kardiologas ir bendrosios praktikos slaugytoja.

Komandinis darbas
Kaip prisiminė slaugytojos F.Gaidamavienė ir A. Bladžienė, iš pradžių, dar 2016 m. pavasarį, gydytoja kardiologė Genė Pocienė ir dvi slaugytojos, ligoninės administracijos rūpesčiu, išvyko į specialius kursus. Juos baigus ir pasirengus teikti pacientams paslaugas, 2016 m. lapkritį ir buvo įgyvendintas sveikatos apsaugos ministro įstatymas — įsteigtas kabinetas ir priimtas pirmas pacientas. Po kurio laiko prie šių medikių prisijungė gydytoja kardiologė Alma Dervinienė.
Per beveik trejų metų laikotarpį minėtų komandų paslaugos suteiktos 35 pacientams.
Kaip veikia, kokios paslaugos teikiamos Širdies nepakankamumu sergančiųjų kabinete? A.Bladžienė pasakojo, kad pacientai į jų kabinetą ateina gydytojo kardiologo siuntimu. „Mūsų pacientai yra jau po stacionarinio gydymo. Jie šiame kabinete lankosi metus laiko. Per tuos metus suteikiame keturias konsultacijas. Jų metu pacientai yra atsakingai prižiūrimi: atliekami įvairūs tyrimai, matuojamas kraujo spaudimas, širdies dažnis, svoris, ūgis, vedamos formulės ir pan. Vienam pacientui per tokį vizitą slaugytojos skiria dvi valandas, o gydytojas kardiologas — valandą. Gydytojas sudaro diagnostinį tyrimų planą, vertina klinikinę paciento būklę, koreguojame dikamentinį gydymą, siunčia konsultuotis pas kitus specialistus. Slaugytoja surenka trumpą anamnezę, įvertina paciento skundus, matuoja svorį, pilvo apimtį, kraujospūdį, įvertina kitų tyrimų duomenis. Pagrindas — mokymas. Pacientui suteikiame žinių apie širdies nepakankamumą, paaiškiname, kaip jis susirgo ta liga, kokie veiksniai darė įtaką ligai atsirasti, patariame, kaip save prižiūrėti, paaiškiname, kodėl reikia svertis, sekti širdies spaudimą, dažnį ir kitus parametrus“,— apie savo darbo specifiką pasakojo A.Bladžienė.

Nuoseklus darbas

Pirmojo apsilankymo metu paprastai pacientams paaiškinama, kas yra širdies nepakankamumas, kokie jo simptomai, kaip pacientui elgtis, susirgus šia liga. Per antrąjį apsilankymą didžiausias dėmesys skiriamas paciento mitybos įpročiams. Labai svarbu itin apriboti druską, kuri daro įtaką skysčių kaupimuisi organizme. Taip pat itin pabrėžiama fizinio aktyvumo svarba. Atėjus trečią kartą, pacientui paaiškinami, kokios yra šiai ligai gydyti skiriamų vaistų grupės, kokie medikamentai yra gyvybiškai jam būtini, kaip juos vartoti ir kokios yra tolimesnės gydymo gairės. Ketvirtasis susitikimas paprastai skiriamas išsiaiškinti, ar pacientui jau susiformavo ligos valdymo įgūdžiai. „Per kiekvieną susitikimą stebime, kaip pacientai pildo specialius žurnalus, kaip mokosi sekti savo organizmo parametrus“,— kalbėjo A.Bladžienė.
F.Gaidamavičienė akcentavo, kad jų pacientams skiriama labai daug tyrimų, praktiškai neribojami kraujo tyrimai, leidžiantys įdėmiai sekti paciento ligos seką.

Būtinas dėmesys sveikatai

Slaugytojos, kurios įprastai dirba kartu su gydytojais kardiologais, Širdies nepakankamumu sergančiųjų kabinete pacientus stengiasi priimti, kai jiems iškyla klausimų. Jų darbo tikslas — kad širdies nepakankamumu susirgę žmonės taip išmoktų valdyti savo ligą, kad jiems nebereikėtų vėl gultis į ligoninę.
Pašnekovės neslepia, jog kartais tenka susidurti su atsainiu žmonių požiūriu į sveikatą, ne iškart pacientams pasiseka suvokti, jog už savo gerą savijautąyra atsakingi tik patys.
Slaugytojos apgailestavo, kad pagal šią programą į Širdies nepakankamumu sergančiųjų kabinetą pacientai, išėję po ligos gydymo ligoninėje, ne iškart patenka į jų globą. Jų nuomone, daugiau čia turėtų talkinti šeimos gydytojai, kurie kuo greičiau nukreiptų savo pacientus reikalinga linkme.
„Esmė šito kabineto ir čia dirbančių slaugytojų darbo yra ta, kad būtų galima padėti ligoniui susigyventi su savo liga, mokėti ją valdyti, atpažinti simptomus, kai jau būtina ekstrinė pagalba. Svarbiausia, mes stengiamės įtraukti tuos pacientus, kurie nori gydytis. Kai nori gydytis, mes randame ir laiko, ir vietos, kur tai daryti. Svarbiausia — bendravimas su šeimos gydytoju, jie turėtų šiame gydyme dalyvauti lygiagrečiai“,—į pokalbį įsiterpė gydytoja A.Dervinienė. Ji apgailestavo, kad ne visi pacientai laikosi gydytojų nurodymų ir slaugytojų patarimų, kaip laikytis sveikos gyvensenos.

Apie ligą

Širdies nepakankamumas — liga, kuomet širdis nesugeba užtikrinti efektyvios kraujotakos, aprūpinti kiekvieno organo deguonimi ir maisto medžiagomis. Nepakankamumas atsiranda dėl širdies „nusilpimo“. Pašnekovės pasakojo, kad, esant širdies nepakankamumui, kraujas širdimi ir kraujagyslėmis juda lėčiau, širdyje padidėja spaudimas. Dėl to sutrinka organų ir audinių aprūpinimas deguonimi ir kitomis medžiagomis. „Bandydamos kompensuoti tokius pokyčius, širdies kameros pradeda plėstis arba sustorėja širdies sienelės. Trumpą laiką tokie pokyčiai padeda išlaikyti normalų kraujo tekėjimą organizme, tačiau ilgainiui širdies raumuo silpsta. Tada inkstai pradeda sulaikyti vandenį ir natrį, todėl ima rastis edemos (sutinimai)“,— ligos eigą išdėstė pašnekovės.
A.Bladžienė pasakojo, kad, sergant ligomis, kurios sukelia širdies nepakankamumą, iš pradžių juntami tik pirminės ligos simptomai—mūsų organizmas prisitaiko ir kompensuoja nepakankamą silpstančios širdies darbą. Vėliau, ligai progresavus į širdies nepakankamumą, atsiranda jam būdingi simptomai, kurie negydant stiprėja: dusulys (ypač naktimis), astmos ir plaučių edemos (sutinimai) epizodai, bendras nuovargis, skausmas krūtinėje, silpnumas ir t.t. „Daugiausia mes dirbame su trečios stadijos pacientais. Jiems išsivysto edemos, sutinimai, net iki pažastų, kamuoja dusulys, jie dūsta net sėdėdami. Tokiais atvejais jie paguldomi į ligoninę, gydomi vaistais — diuretikais, po to grįžta pas šeimos gydytojus, kurie turėtų atsiųsti pas mus. Mūsų užduotis — kad šie pacientai daugiau nepatektų į ligoninę, nesusilauktų tokios būklės, pavyzdžiui, sutinimo iki juosmens“,—kalbėjo slaugytoja.

Rizikos veiksniai ir simptomai

Širdies nepakankamumas išsivystyti gali, kai yra padidėjęs ir negydomas arterinis kraujospūdis, sustorėjęs širdies raumuo, ilgalaikis rūkymas, narkotikų ar alkoholio vartojimas, cholesterolio apykaitos sutrikimai, cukraligė, esant inkstų pažeidimui, antsvoriui. Norint paskirti tinkamą gydymą, būtina nustatyti širdies nepakankamumą sukėlusią priežastį. Širdies nepakankamumas — gana dažna patologija, ja serga apie dešimtadalis vyresnio amžiaus žmonių.
 
Širdies nepakankamumas dažniausiai išsivysto persirgus miokardo infarktu, rečiau — nestabilia krūtinės angina ar ilgai sergant išemine širdies, padidėjusio kraujospūdžio ligomis, esant kai kuriems širdies ritmo sutrikimams, pavyzdžiui, lėtiniam prieširdžių virpėjimui. Gana daug žmonių nepastebi šio proceso, nežinodami jo simptomų arba tiesiog naujai atsiradusius simptomus sieja su senėjimu. Juo labiau kad dažniausiai šie simptomai neatsiranda staiga, per vieną naktį, o vystosi palengva ir ilgainiui sunkėja.
Pašnekovės pasakojo, kad širdies nepakankamumo ligos pradžioje žmonės dažnai nepastebi kažkokių aiškių pokyčių, tačiau ilgainiui, ligai progresuojant, simptomai ryškėja. Pagrindiniai požymiai atsiranda dėl sumažėjusios kraujo tėkmės organizme ir skysčių susikaupimo arba širdies perkrovos: oro trūkumas, dusulys, stiprus kosulys, švokštimas, didėjantis kūno svoris, kulkšnių tinimas, taip pat žmogų ima kamuoti nuovargis, galvos svaigimas, padažnėjusio širdies plakimo pojūtis. „Jei nedidelės fizinės pastangos sukelia dusulį, pasunkėja kvėpavimas gulint ant žemos pagalvės, didėja svoris, tinsta kojos dėl skysčių susikaupimo — gali būti, kad jums išsivystęs širdies nepakankamumas. Esant šiems simptomams ir jaučiant bendrą silpnumą, nuolatinį nuovargį, būtina skubėti pas kardiologą“,—patarė medikės.

Patarimai

Jos užtikrino: širdies nepakankamumas gali būti valdomas medikamentų ir gyvenimo būdo pakeitimu, tačiau būtina sekti atsirandančius ar besikeičiančius simptomus. Todėl labai svarbus dalykas—pacientų mokymas, galintis pakoreguotijų gyvenimo būdą.
Ką slaugytojos pataria susirgusiems širdies nepakankamumu?
„Nevartokite druskos. Druska skatina skysčius kauptis organizme. Sumažinus suvartojamos druskos kiekį, galima sumažinti patinimus ir skysčių kaupimąsi plaučiuose. Būkite fiziškai aktyvūs. Stenkitės būti kiek galima aktyvesni, tiek, kiek leidžia jūsų būklė. Sumažinkite svorį, jei turite antsvorio. Sveikai maitinkitės: valgykite daug skaidulų, mažai riebalų ir mažai druskos turintį maistą. Reguliariai tikrinkite savo kraujo spaudimą. Jeijis padidėjęs, koreguokite nevartodami riebaus maisto ir druskos bei vaistais. Nerūkykite. Tirkite savo cholesterolio ir cukraus kiekį kraujuje. Jei jis padidėjęs, koreguokite. Nevartokite narkotikų ir venkite alkoholio. Pakankamai miegokite ir skirkite laiko poilsiui. Kontroliuokite stresą“,— sako Regioninės Telšių ligoninės slaugytojos Alma Bladžienė ir Filomena Gaidamavičienė, dirbančios Širdies nepakankamumu sergančiųjų kabinete.