Naujienos

2015-07-29 10:07:35

Regioninės Telšių ligoninės traumatologijos skyriuje – naujos ligų ištyrimo galimybės ir šiuolaikiški gydymo metodai

Regioninės Telšių ligoninės traumatologijos skyriuje – įvairūs pokyčiai. Skyriuje pradės dirbti du nauji, jauni specialistai, rugsėjo mėn. į ligoninę turėtų atkeliauti įranga branduolinio magnetinio rezonanso tyrimui atlikti. Plėsdami ligų ištyrimo galimybes bei taikydami šiuolaikiškus gydymo metodus, profesionalūs traumatologai-ortopedai padeda kiekvienam, patyrusiam traumų.

Monika KRIŠČIŪNAITĖ

Atsinaujins kolektyvas
„Bendras ligoninės paslaugų teikimo lygis dažnai vertinamas pagal trijų: chirurgijos, akušerijos-ginekologijos ir traumatologijos, skyrių darbą. Būtent šių skyrių darbas turi įtakos formuojant bendrą požiūrį apie ligoninę, jos teikiamų paslaugų lygį. Būtent kokybiškas ir operatyvus minėtų skyrių gydytojų darbas suteikia didesnę galimybę gydymo įstaigai išlikti rinkos sąlygomis“, – Traumatologijos skyriaus svarbą pabrėžia Regioninės Telšių ligoninės Traumatologijos skyriaus vedėjas, gydytojas ortopedas-traumatologas Sigitas Kaktys.
Vedėjas informavo, kad traumatologai-ortopedai per metus padaro apie 700–800 įvairaus sudėtingumo operacijų. Skyriuje yra 22 lovos, kasmet čia gydoma iki 1000 pacientų. Gydytis iš kitų rajonų kasmet atvyksta apie 100 pacientų.
Traumatologijos skyriuje šiuo metu dirba 17 vidurinio personalo darbuotojų, 6 traumatologai-ortopedai. Tai S. Kaktys, A. Švikas, E. Petkevičius, A. Stankevičius, P. Rumbutis, A. Dervinis. Dar trys medikai, M. Bakša, K. Norkutė ir K. Beinoravičius, į gydymo įstaigą atvažiuoja dirbti savaitgaliais. K. Norkutė liepos mėnesio pabaigoje įsidarbino ligoninėje pilnu darbo krūviu, o K. Beinoravičius pilnu etatu pradės dirbti nuo rugpjūčio mėnesio vidurio.
„Kai kolektyvą papildys nauji gydytojai, planuojame skirstyti naujus kolegas, kad kiekvienas iš jų turėtų konkrečią traumatologijos sritį ir gilintųsi į ją. Kai susikoncentruoji į tam tikras problemas, pavyzdžiui, protezavimą ar lūžių gydymą, ir pačiam gydytojui yra geriau. Tikimės, kad nauji gydytojai pasinaudos gerąja patirtimi, įgyta dirbant rezidentūroje su patyrusiais universitetinių ligonių gydytojais“, – kalbėjo S. Kaktys.

Platesnės ligų ištyrimo galimybės
Gydytojas S. Kaktys pabrėžė, kad traumatologijos skyriuje nuolat atnaujinama turima įranga, plečiamos ligų ištyrimo galimybės. Rugsėjį į ligoninę turėtų atkeliauti įranga, reikalinga atlikti branduolinio magnetinio rezonansinio (BMR) tyrimą. Bus atliekamas neinvazinis tyrimas, kurio metu naudojamos magnetinės ir radijo bangos vidaus organų vaizdams gauti, tiriami pečių ir kelio sąnariai.
„Atlikti šį tyrimą gyventojai anksčiau važiuodavo į aplinkines Mažeikių, Plungės, Šiaulių ir kitas ligonines. Gavus aparatą telšiškiams nebereikės niekur važiuoti. Be to, pacientai iš aplinkinių rajonų galės atvažiuoti jau ir pas mus tirtis“, – įrangos įsigijimo privalumus vardijo vedėjas.
Traumatologijos skyriuje taip pat atliekamas ultragarsinis, kompiuterinis tomografinis, rentgenologinis pacientų ištyrimas. Žinoma, atliekami ir laboratoriniai kraujo biocheminiai tyrimai. Apie naujas ligų ištyrimo galimybes, daugelyje šalių taikomus metodus Telšių medikai patirties semiasi dalyvaudami konferencijose, kongresuose, vykstančiuose įvairiose pasaulio šalyse.

Nauji gydymo metodai

„Stengiamės prisiderinti prie gyvenimo, koja kojon žengti su naujovėmis, todėl nuolat ieškome naujų gydymo metodų, kuriuos galėtume pritaikyti praktiškai. Tie metodai yra taikomi tam, kad padėtų organizmui greičiau atsistatyti po traumų“, – kalbėdamas apie traumatologų-ortopedų taikomas gydymo metodikas pabrėžė S. Kaktys. Jis informavo, kad per pastarąjį laikotarpį Telšių ligoninėje buvo įdiegtas naujas lūžusių kaulų sujungimo metodas – osteosintezė. Taikant šį metodą, naudojamos vadinamosios kompresinės plokštelės su kryptiniais sraigtais. Tokiu būdu atliekant osteosintezės operacijas kaulo anatominis ir fiziologinis vientisumas atkuriamas tiksliau.
Dirbant pagal visoje Europoje taikomą AO metodiką (aut. past. 1958 m. įsteigta organizacija, vienijanti apie 12 000 traumatologų iš 100 šalių), siekiama kuo efektyvesnio gydymo rezultato. Taikant šią metodiką, svarbiausia tiksliai atstatyti lūžimus, stabiliai juos fiksuoti ir kuo anksčiau pradėti judesius.
„Toks gydymo metodas leidžia sutrumpinti gydymo terminus, pacientai patiria mažiau neigiamų pasekmių. Pavyzdžiui, kai žmogaus kūno dalį išimdavo iš gipso, jam būdavo sustingęs sąnarys, nes negalėdavo judinti, atstatant lūžius, buvo dedama daugiau metalo. Pastaruoju laikotarpiu, turėdami specialius instrumentus, įrangą, suteikiame pacientams galimybę antrą ar trečią parą po operacijos pradėti judinti galūnes. Taip išsaugoma raumenų apimtis, raiščių tonusas, greičiau atsistatoma po traumos. Taigi, viskas dabar daroma daug paprasčiau ir patogiau. Beje, atliekant operacijas, naudojami mikrochirurginiai gydymo būdai, daromi maži pjūviai“, – kalbėjo vedėjas S. Kaktys.

Sergančiųjų daugėja
Gydytojas S. Kaktys priminė, kad traumatologijai priklauso dvi sritys: ortopedija ir traumatologija. Ortopedija – tai įvairiausių sąnarių defektų ištaisymas, lėtinių ligų gydymas operaciniu būdu, traumatologija – sužalojimų ir traumų gydymas.
Traumatologijos skyriaus vedėjas informavo, kad didžiąją dalį medikų darbo sudaro ortopedija.
„Galima pastebėti, kad daugėja lėtinių susirgimų. Tai lemia gyvenimo būdas: žmonės yra tapę pasyvesni, daugiau laiko praleidžia sėdėdami, mažai juda. Susirgimams reikšmės turi ir antsvoris. Be to, daug kas priklauso ir nuo mitybos. Vartojame maisto produktus, nepasidomėję jų sudėtimi, nepagalvojame, kad kai kurie produktai mums kenkia. Konservantai ir kitos medžiagos, žymimos E raide, bendrai savijautai daro nemažą įtaką: audiniai pasidaro trapesni, greičiau plyšta raiščiai, raumenys, dažnesnės sąnarių kremzlių ligos“, – darbo patirtimi dalijosi pašnekovas.
Traumas ir sužalojimus gydyti medikai yra pasiruošę nuolat, nes negali žinoti, kada ir kam įvyks nelaimė ir kokie pacientai atvyks į skyrių.
Daugiausiai į skyrių atvyksta pacientų, patyrusių buitines traumas, kada susižeidžiama neatsargiai elgiantis namuose. Ypač dažnai į medikus kreipiasi vyresnio amžiaus žmonės. Jie neretai patiria kojų ir rankų traumas, gydymas dažniausiai būna operacinis.
„Apskritai apie 80–90 procentų skyriuje besigydančių ligonių taikomas operacinis gydymas“, – sakė S. Kaktys.

Pacientams trūksta smalsumo
Didžiąją dalį savo gyvenimo, jau 35 metus, mediku dirbantis S. Kaktys per darbo patirtį teigia pastebėjęs, kad žmonių žinios apie ligas, ligoninių teikiamas paslaugas yra gana menkos. Dėl to, anot pašnekovo, kartais tarp pacientų ir medikų gali kilti įvairiausių nesusipratimų.
„Mes nuolat domimės, ko reikia pacientams, išklausome jų lūkesčius, tačiau vis dažniau pastebime, kad pastarieji labai mažai žino apie gydymo būdus, galimybes pasveikti. Norėtųsi, kad pacientai pas gydytojus ateitų nors kiek apsiskaitę, pasidomėję, nes medicina, sveikatos priežiūra – viena iš svarbiausių sveikatos priežiūros sričių, kuria turėtume domėtis kiekvienas iš mūsų. Neabejoju, kad, jei žmonės būtų smalsesni, labiau išsilavinę, ryšys tarp gydytojų ir pacientų būtų glaudesnis. Kokybiška partnerystė duoda puikių rezultatų“, – įsitikinęs vedėjas.
Gydytojas S. Kaktys paminėjo, kad traumatologijos skyrius, kaip ir visas ligoninės kolektyvas, siekia palaikyti artimą partnerystę ne tik su kiekvienu pacientu, bet ir su aplinkinių rajonų: Plungės, Mažeikių, Skuodo, gydymo įstaigomis.


S. Kaktys Traumatologijos skyriui vadovaujadaugiau kaip dvejus metus.


Dauguma slaugytojų Traumatologijos skyriuje dirba per 30 metų.


Procedūriniame kabinete imamas kraujas biocheminiams tyrimams, atliekamos kitos procedūros.


Tvarstomajame kabinete slaugytoja O. Matienė atlieka perrišimus, infuzijas.