Naujienos

2016-03-30 10:03:16

Regioninės Telšių ligoninės Traumatologijos skyriui - keturiasdešimt

Prieš keturiasdešimt metų dabartinėje Regioninėje Telšių ligoninėje duris pravėrė naujai įsteigtas Ortopedijos-traumatologijos skyrius. Švenčiant įkūrimo metines, kovo 18-ąją Telšių ligoninėje surengtas iškilmingas minėjimas, vyko respublikinė traumatologų konferencija. Sulaukta per pusantro šimto konferencijos dalyvių, garbių svečių iš visos Lietuvos.

Monika GIRDVAINĖ


Įkūrimo istorija
1976-ųjų pavasarį tuometinėje Telšių ligoninėje buvo atidarytas Ortopedijos-Traumatologijos skyrius. Šio skyriaus įkūrėjas ir steigimo iniciatorius - gydytojas a. a. Vytautas Purlys. Jo dėka pakloti ortopedijos ir traumatologijos pagrindai Telšiuose, pradėtos daryti įvairios sudėtingos operacijos. Ilgą laiką Traumatologijos- ortopedijos skyriaus vedėju dirbęs V. Purlys pirmasis Lietuvoje atliko klubo sąnario persodinimo operaciją. Vėliau jo darbus tęsė Traumatologijos skyriui vadovavę gydytojai ortopedai-traumatologai Romualdas Požėra, Artūras Šarkevičius, Paulius Rumbutis. Šiuo metu Traumatologijos skyriaus vedėjo pareigas eina gydytojas ortopedas-traumatologas Sigitas Kaktys.
„Pirmasis skyriaus vedėjas ir jo įkūrėjas buvo talentingas, neeilinės asmenybės gydytojas Vytautas Purlys. Jo visas gyvenimas buvo tarsi žavi intelekto pramoga, nukreipta į didžiulį darbą Telšių regione. Jis pasišventė gerinti telšiškių ir visų Lietuvos gyventojų sveikatą“, - pradėdama šventinį minėjimą kalbėjo Regioninės Telšių ligoninės direktorė Alma Vitkienė.

Geriausiems darbuotojams - padėkos
Traumatologijos skyriaus ir visos Telšių ligoninės kolektyvo pasveikinti gražios sukakties proga atvyko garbūs svečiai, traumatologijos elitas: gydytojas profesorius ortopedas-traumatologas Narūnas Porvaneckas, Lietuvos traumatologų-ortopedų draugijos valdybos narys mokslų daktaras Giedrius Kvedaras, Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos-traumatologijos centro vedėjas Robertas Mikalauskas. Paminėti sukakties atvyko ir LR Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė bei Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas.
Rajono meras pasidžiaugė puikiu Regioninės Telšių ligoninės medikų darbu, aukšta teikiamų paslaugų kokybe. Už atsidavimą ir nuoširdų rūpestį žmonėmis, kantrybę kasdieninėje veikloje P. Kuizinas Traumatologijos skyriaus vedėjui S. Kakčiui, gydytojui traumatologui Algirdui Švikui bei vyriausiajai slaugytojai Danutei Jarienei-Jaruševičienei įteikė padėkos raštus ir atminimo ženklelius.

Geros žinios iš ministerijos
Minėjime apsilankiusi R. Šalaševičiūtė, buvusi sveikatos apsaugos ministrė, pabrėžė, kad ministerija Telšių ligoninės nuošalyje nepalieka. Seimo narė pranešė, kad netolygumui mažinti Telšių regione (Mažeikių, Plungės, Telšių r. bei Rietavo savivaldybės) esančioms ligoninėms yra skirta 1 mln. 700 tūkst. Eur, iš jų vien Regioninei Telšių ligoninei atiteks 560 tūkst. Eur. Taip pat yra suplanuota, kad į Telšių ligoninę turėtų atkeliauti trys nauji greitosios pagalbos automobiliai, iš jų vienas - reanimobilis.
R. Šalaševičiūtė taip pat informavo, kad pagal dar nepasirašytą, bet derinamą projektą Lietuvoje numatoma įsteigti Traumatologijos klasterį, kuris jungtų septynių šalies ligoninių Traumatologijos skyrius. Planuojama, kad Regioninės Telšių ligoninės Traumatologijos skyrius bus vienas iš septynių centrų. „Manau, kad toks veiksmas yra pasitikėjimas Jūsų darbu, tikėjimas tuo, kad Jūs galite ir sugebėsite pateisinti lūkesčius“, - pabrėžė viešnia.

Konferencijoje - apie traumatologų aktualijas
Po oficialiosios minėjimo dalies vyko respublikinė konferencija „Aktualūs ortopedijos ir traumatologijos klausimai “ Joje dalyvavo 164 ortopedai-traumatologai, kineziterapeutai, reabilitologai, ergoterapeutai ir kiti medikai iš visos Lietuvos. Buvo perskaityta per 10 pranešimų aktualiomis ortopedijos ir traumatologijos temomis. Telšių ligoninėje dirbanti Kristina Norkutė kalbėjo apie riešų traumų gydymo aspektus, o jos kolega Klaudijus Beinaravičius pristatė čiurnos lūžių gydymo patirtį Regioninėje Telšių ligoninėje. Liudas Bazaras apžvelgė stipinkaulio tipinės vietos lūžio konservatyvaus ir operacinio gydymo aspektus, Vytautas Kimtys - kulkšnelių lūžių operacinį gydymą, o Silva Juknienė aptarė riešo bei čiurnos traumų reabilitacijos problemas klinikinėje praktikoje.
Vytautas Toliušis kartu su kolegomis skaitė net tris pranešimus. Su Egidijumi Kontautu medikas kalbėjo apie osteosintezės rakinamomis plokštelėmis dizaino, naudojimo bei biomechanikos pagrindinius aspektus, su Nerijumi Baika apžvelgė, kaip išvengti komplikacijų naudojant šį gydymo metodą, o su Andrei Pijadin aptarė žastikaulio tolimojo galo lūžius ir trigalvio žasto raumens skeliantį pjūvį.
Pranešimus taip pat skaitė prof. N. Porvaneckas, dr. G. Kvedaras, R. Mikalauskas.
Konferenciją, apžvelgdamas Regioninės Telšių ligoninės Ortopedijos-traumatologijos skyriaus 40-metį, užbaigė S. Kaktys.
„Atsižvelgdami į išankstinę registraciją, nesitikėjome konferencijoje tokio antplūdžio medikų. Galbūt nuoširdžiai kvietėme, gal parinkome geras, aktualias temas", - puikiai pasisekusia konferencija džiaugėsi Traumatologijos skyriaus vedėjas.

Traumatologijos skyriuje - šiuolaikiški gydymo metodai
Regioninės Telšių ligoninės ortopedai-traumatologai pasiruošę bet kuriuo paros metu suteikti pagalbą patyrusiesiems traumą. Šiuo metu Traumatologijos skyriuje dirba 14 viduriniojo per-sonalo darbuotojų ir 7 gydytojai ortopedai-traumatologai. Tai - S.Kaktys, A. Švikas, E. Petkevičius, P. Rumbutis, A. Dervinis, K. Norkutė ir K. Beinaravičius. Skyriaus vedėj as informavo, kad traumatologai-ortopedai per metus padaro apie 700-800 įvairaus sudėtingumo operacijų. Per 2015 metus atliktos 55 klubo sąnario ir 39 kelio sąnario persodinimo operacijos.
Traumatologijos skyriuje yra 22 lovos, kasmet čia gydoma iki 1 000 pacientų.
S. Kaktys teigė, kad Traumatologijos skyriuje turima aparatūra, patalpos, taikomi gydymo metodai atitinka šiuolaikinius reikalavimus, pacientai renovuotose skyriaus patalpose jaučiasi saugiai. Vedėjas pasakojo, kad Telšių ligoninėje jau ne vienerius metus sėkmingai taikomas šiuolaikiškas lūžusių kaulų sujungimo metodas - osteosintezė. Taikant šį metodą, naudojamos vadinamosios kompresinės plokštelės su kryptiniais sraigtais. Tokiu būdu atliekant osteosintezės operacijas, kaulo anatominis ir fiziologinis vientisumas atkuriamas tiksliau. Taikant šią metodiką, siekiama kuo efektyvesnio gydymo rezultato - svarbiausia tiksliai atstatyti lūžius, stabiliai juos fiksuoti ir kuo anksčiau pradėti judesius.
S. Kaktys pabrėžė, kad skyriuje plėtojama, pacientams vis dažniau taikoma dienos chirurgija.
Per pastaruosius trejus metus ligonių skaičius, kuriems taikyta dienos chirurgija, išaugo nuo 5 iki 15 proc. nuo atliktų operacijų skaičiaus. Anot vedėjo, taikant tausojamus gydymo metodus, trumpėja ligonių gulėjimo trukmė, jie greičiau sveiksta. Taigi, plėtojant dienos chirurgiją, pacientai greičiau paleidžiami namo, galima racionaliau panaudoti lovas, užtikrinti labiau ekonomišką skyriaus veiklą.
„Kadangi Traumatologijos skyrius taps vienas iš septynių regioninių centrų, vadinasi, mes su savo technologijomis, taikomais gydymo metodais ir pasiekiamais rezultatais atitinkame šiuolaikinius reikalavimus. Jeigu mes sėkmingai dirbsime, bus gerai visiems: tiek ligoninei, jos darbuotojams, tiek ir gyventojams", - įsitikinęs S. Kaktys.