2015-12-07 09:12:12

Regioninės Telšių ligoninės Chirurgijos skyriuje įvairios operacijos atliekamos taikant šiuolaikiškus metodus

Chirurgijos skyrius ligoninėje – vienas svarbiausių. Pagal šio skyriaus veiklą, atliktų operacijų skaičių, vertinamas bendras ligoninės paslaugų teikimo lygis, formuojamas požiūris apie gydymo įstaigą.
Regioninės Telšių ligoninės Chirurgijos skyriuje teikiama planinė ir skubi chirurgijos pagalba ištisą parą. Naudojamos modernios, šiuolaikiškos technologijos, kurių dėka teikiamos aukščiausios kokybės paslaugos. Čia gydomi ir operuojami ligoniai sergantys pilvo ertmės, krūtinės ląstos, minkštųjų audinių ligomis, patyrę traumas. Operacijos atliekamos tradiciniu ir laparoskopiniu – mažai invaziniu būdu.

Monika GIRDVAINĖ

Pasiekti geri rezultatai
Chirurgijos, akušerijos-ginekologijos bei traumatologijos– trys skyriai, pagal kurių darbą ir pasiektus rezultatus vertinamas ligoninės lygis. Apie pastaruosius du Regioninės Telšių ligoninės skyrius jau rašėme, tad šįkart kviečiame artimiau susipažinti su Chirurgijos skyriumi.
Skyriaus vadovas, 40 metų Telšių ligoninėje dirbantis, 24 metus Chrirurgijos skyriui vadovaujantis Sigitas Matulaitis pasakojo, kad per metus chirurgai padaro virš 600 įvairaus sudėtingumo operacijų. Per šių metų 9 mėnesius Chirurgijos skyriuje operuota 500 ligonių. Per tą patį laikotarpį operacinis gydymas taikytas 63, 4 proc. pacientų. 2014-aisiais operacinis aktyvumas siekė  62.22 proc.
Chirurgijos skyriuje yra 20 lovų. Skyriaus patalpose įrengta 13 palatų, kuriose galima sutalpinti iki 27 pacientų.  S. Matulaičio teigimu, 2014 metais skyriuje gulėjo ir buvo gydomi 998 ligoniai. Per šių metų 9 mėnesius tokių ligonių buvo 675.
„Apie du trečdaliai chirurgijos skyriaus pacientų yra reikalaujantys skubios pagalbos, todėl ligonių srautus sunku reguliuoti. Tačiau galime pasidžiaugti, kad daugeliu rodiklių mūsų darbo rezultatai gerėja“, – komentavo S. Matulaitis.

Kolektyvas kvalifikuotas
Chirurgijos skyriuje nuolatos dirba 5 kvalifikuoti medikai. Tai S. Matulaitis, V. Girčys, J. Dielkus, A. Norkus, A. Vaidakavičius. Savaitgaliais į skyrių budėti atvyksta  Kaune studijuojantis telšiškis M. Banevičius bei chirurgu Vilniaus Antakalnio ligoninėje dirbantis iš Telšių kilęs V. Bartašiūnas.
Skyriuje dirba vyresnioji slaugytoja Birutė Kiburienė bei 14 bendrosios praktikos slaugytojų. 3 slaugytojos kasdien dirba palatose, prižiūri jas. Kiekviena slaugytoja vidutiniškai turi po 7-8 ligonius. Chirurgijos skyriuje yra atskira slaugytoja, kuri atsakinga už ligonių tvarstymą, perrišimus.
Slaugytojų amžiaus vidurkis 30-50 metų. B. Kiburienė Chirurgijos skyriuje dirba daugiau kaip 40 metų.
„Esu patenkinta slaugytojų darbu. Jos pareigingos, stropios, darbščios, ligonių mylimos ir gerbiamos. Žinoma, pasitaiko visokių pacientų – vieniems būna viskas netinka, kiti viskuo petenkinti. Tačiau dažniausiai pacientai giria gydytojų, slaugytojų priežiūrą, tvarką ir švarą palatose“, – pastebėjo  B. Kiburienė.

Atliekamų  operacijų spektras – platus
Telšių ligoninės Chirurgijos skyriuje atliekamos visos antrinio lygio skubios ir planinės operacijos. Skyriaus gydytojai atlieka šias pilvo organų chirurgines operacijas: skrandžio, dvylikapirštės žarnos, tulžies pūslės, kepenų, storosios ir tiesiosios žarnų, apendicito, šalinama blužnis. Atliekamos išvaržų, venų varikozių ir kt. operacijos. Operaciniu būdu gydomi įvairių vietų pūliniai, hemorojus. Ligoniai gydomi ir tiriami dėl įtariamos chirurginės patologijos. Skyriaus gydytojai ištisą parą  yra pasiruošę atlikti visas skubias pilvo ertmės ir krūtinės ląstos operacijas.
„Operacijas atlikti skubos tvarka– didelė rizika ir atsakomybė medikui. Pavyzdžiui, krūtinės traumų, širdies dūrimų, plaučių sužalojimų ar kitų traumų gydymas atliekamas skubos tvarka. Tokias ir panašias traumas patyrusių žmonių niekur nenuveši, pagalba jiems būtina dabar ir čia. Tokiais atvejais reikia greitai veikti, nes kitaip gali būti per vėlu“, – apie chirurgo darbo specifiką kalbėjo S. Matulaitis.
Vedėjas priminė, kad chirurgijos skyriuje taip pat operuojami gėrybiniai augliai, atliekamos apgamų ar kitų darinių ant odos šalinimo operacijos.

Šiuolaikiški gydymo metodai
Telšių ligoninės Chirurgijos skyrius naudojasi visomis moderniausiomis chirurginėmis  gydomosiomis priemonėmis, esančiomis ligoninėje, atitinkančiomis pasaulinius standartus.
Pacientams gydyti taikomi tiek laiko bei ilgametės patirties patikrinti atviri operacijų metodai, tiek vis plačiau naudojami mažai invaziniai operacijų būdai: vis dažniau atliekamos endoskopinės operacijos, o kai kurios iš jų, pavyzdžiui, tulžies pūslės akmenligės operacijos atliekamos beveik tik laparoskopijos būdu. Laparoskopinės – tai tokios operacijos, kai naudojant sudėtingą vaizdo aparatūrą per kelis mažus pjūvius atliekamos pilvo organų operacijos. Telšių ligoninės Chirurgijos skyriuje mikroinvazinės laparoskopinės operacijos dėl tulžies pūslės akmenligės – gana dažnos. Per metus gydymo įstaigoje atliekama daugiau kaip 100 tokių operacijų.
Tarp dominuojančių dažniausiai atliekamų operacijų – įvairios išvaržų rūšys. Per praėjusius metus Telšių ligoninėje atliktos 144 pilvo, šlauninės, bambos, baltosios linijos, kirkšnies išvaržų, pooperacinės ir kitokių rūšių išvaržų operacijos. Dažnos ir apendicitų operacijos – per šių metų 9 mėnesius jų atlikta daugiau kaip 80.
„Saugios medicinos pagalbos deklaravimas ir teikimas ligoniui – svarbiausias dalykas. Laikydamiesi šių principų ir stengiamės padėti kiekvienam pacientui“, – sakė vedėjas S. Matulaitis.