Naujienos

2016-06-06 07:06:41

Regioninėje Telšių ligoninėje vyko seminaras apie tuberkuliozės gydymą ir prevenciją

Gegužės 26-ąją Regioninėje Telšių ligoninėje vyko seminaras, skirtas tuberkuliozės problemoms spręsti ir viešinti. Paskaitas skaitė ir apie grasinančią ligą diskutuoti kvietė lektoriai iš Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro, infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninės, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, savivaldybių gydytojai ir įgalioti asmenys.

Monika GIRDVAINĖ


Lietuvoje sergamumo rodiklis - didelis
Regioninėje Telšių ligoninėje vykusiame seminare „Tuberkuliozė grasina. Kokių priemonių imsitės?" dalyvavo gausus būrys lektorių, svečių. Atvyko organizuoti seminarą inicijavusi Seimo narė Rimantė Salaševičiūtė, SAM vyriausioji specialistė Vytenė Jankauskienė, Telšių r. sav. meras Petras Kuizinas, vicemeras Kęstutis Gusarovas, administracijos direktorius Saulius Urbonas.
Renginį vedė Regioninės Telšių ligoninės direktorė Alma Vitkienė.
„Noriu pasveikinti visus gydytojus, slaugytojus, socialinius darbuotojus, visuomenės centrų darbuotojus, kurie susirinkote išklausyti pranešimus. Neabejoju, j og įgytą praktinę patirtį pritaikysite sprendžiant opią problemą, - į susirinkusiuosius Kreipėsi A. Vitkienė.
R. Salaševičiūtė informavo, kad sergamumo tuberkulioze rodiklis ES, parodantis susirgimų atvejus, vidutiniškai tenkančius dešimčiai tūkstančių gyventojų, siekia 12,7. Lietuvoje šis rodiklis siekia net 57,4. Gąsdinantys skaičiai, anot Seimo narės, verčia susimąstyti, kalbėti apie tai ir imtis priemonių problemai spręsti.
„Noriu pastebėti, kad Žemaitijos zonoje turime ne tik sergamumą tuberkulioze, bet ir mirtingumą. Kai kuriose savivaldybėse mirtingumas nuo šios ligos didėja, tad mes turime žinoti daugiau negu žinome. Mes šiandien turime ne tik kalbėti apie gydymą, bet ir apie tai, kaip reikia elgtis siekiant kad mažėtų tuberkuliozės atvejų", - pabrėžė R. Salaševičiūtė.

Pranešimai įvairiomis temomis
Seminarą pradėjo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius prof. dr. Saulius Čaplinskas. Jis apžvelgė tuberkuliozės, AIDS ir susijusių infekcijų ypatumus.
„Dabar Lietuvoje yra didžiau-sias sergamumas vaistams atsparia tuberkulioze Europoje. Tačiau patys žmonės sukūrė vaistams atsparią tuberkuliozės formą, nes yra asmenų, kurie vaistus vartoja nedrausmingai. Kovojant su šia problema svarbiausia - keisti žmonių požiūrį ir įsitikinimus, taip pat labai svarbu suformuoti aplinką, kurioje žmogus galėtų nuolat mokytis ir tobulėti. Tik taip bus galima užkirsti kelią grėsmėms“, - pabrėžė S. Čaplinskas.
Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninės programų ir tuberkuliozės valstybinių informacijos sistemų skyriaus vadovė dr. Edita Davidavičienė kalbėjo apie tuberkuliozės kontrolės problemas Lietuvoje. Vaikų tuberkuliozės problemas Lietuvoje apžvelgė LSMU Vaikų ligų klinikos Vaikų ligų skyriaus vadovė doc. dr. Laimutė Vaidelienė.
UAB „Diamedika“ gen. direktorius Stasys Križanauskas susirinkusiesiems pristatė naują tuberkuliozės diagnostinę sistemą.
Mažeikių, Plungės, Rietavo, Akmenės, Skuodo, Telšių savivaldybių gydytojai ir įgalioti asmenys apžvelgė sergamumo tuberkulioze mastus, pristatė priemones sergamumui mažinti.

Grasinanti liga

Tuberkuliozė (TB) - infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. Infekcijos šaltinis - asmuo, sergantis atvira plaučių tuberkulioze ir oro lašeliniu būdu skleidžiantis į aplinką tuberkuliozės sukėlėjus. Tokie ligoniai, kuriųišskyrose randama ligos sukėlėjų, vadinami sergančiais atvira TB.
Telšių visuomenės sveikatos centro duomenimis, Telšių apskrityje (Mažeikių, Plungės Telšių r. sav., ir Rietavo sav.) 2015 metais buvo nustatyti 64 nauji atvira plaučių tuberkulioze sergantys ligoniai ir vienas ekstrapulmoninės TB atvejis. Vien Telšių rajone užregistruoti 22 asmenys, sergantys atvira TB.
Stebint sergamumą TB pastaruosius aštuonis metus, matoma, kad Telšių apskrityje kasmet užregistruojama nuo 60 iki 85 naujų TB atvejų. Sergamumo rodiklis 2015 m. Telšių apskrityje buvo 4,49, o Lietuvoje - 3,17. Šių metų kovo pab. duomenimis, Telšių rajone per šiuos metus užregistruoti 4, o apskrityje 9 nauji TB atvejai. 2015 m. apskrityje registruoti 5 mirties atvejai nuo TB.
„Sąmoningas, išsilavinęs žmogus priima šią ligą ir, norėdamas pasveikti, drausmingai vykdo gydytojų nurodymus ir baigia gydymo kursą. Didelė problema yra asocialūs asmenys, neturintys pastovios gyvenamosios vietos, darbo, girtuokliaujantys. Sudėtinga juos motyvuoti gydytis, kasdien gerti vaistus ir nenutraukti gydymo. Yra sunku užtikrinti kasdienį pacientų atėjimą išgerti vaistų į TB kabinetą, ypač jei pacientas gyvena ne Telšiuose. Ir tai tik maža dalis problemų, su kuriomis susiduriame", - apie sergamumo tuberkulioze pagrindines problemas kalbėjo Regioninės Telšių ligoninės pulmonologė Simona Simaitytė.

Svarbu laikytis profilaktikos

TB plinta oro lašeliniu keliu, t. y. tuberkuliozės mikobakterijos patekus į orą, kai plaučių TB sergantis žmogus kalba, kosti, čiaudo, skaudo skreplius. Žmogus šia liga užsikrečia įkvėpęs užkrėsto tuberkuliozės mikobakterijomis oro.
„Tačiau ne visi žmonės, į kurių organizmą patenka TB sukėlėjų, suserga tuberkulioze. Daugumos žmonių imuninė sistema sugeba sukėlėjus išlaikyti neaktyvios būsenos, tačiau susilpnėjus imuninei sistemai, tuberkuliozės mikobakterijos gali pradėti daugintis ir žmogus susirgti tuberkulioze. Tikimybė susirgti TB padidėja, kai žmogus užsikrėtęs ŽIV, kai serga lėtinėmis ligomis, esant nevisavertei mitybai ir kitoms imunitetą slopinančioms būklėms", - teigia medikai.
Jie pažymi, kad didžiausią riziką užsikrėsti ir susirgti turi labai artimą kontaktą su jau sergančiais atvira plaučių TB turintys ar turėję asmenys - ligonio šeimos nariai, bendradarbiai, draugai. Todėl sergančiajam patariama laikytis atokiau nuo aplinkinių ir vengti sąlyčio su namiškiais, bendraujant su jais dėvėti medicininę kaukę, nuolat vėdinti patalpas.
Anot S. Simaitytės, sergantiesiems tuberkulioze svarbiausia laiku pradėti gydytis ir tinkamai vartoti vaistus, vykdyti visus gydytojo nurodymus. Geras gydymas - tai svarbiausia profilaktikos forma, nes užkrečiamas ligonis tampa neužkrečiamu ir tai sumažina tuberkuliozės plitimą visuomeneje. Taip pat tuberkuliozės profilaktikos veiksmingos priemonės yra gerų ekonominių ir socialinių sąlygų užtikrinimas, visavertė mityba,kuo ankstesnis sergančiųjų asmenų išaiškinimas.
„Pastaruoju metu daug kalbama apie tuberkuliozę, spaudoje paviešinti šios ligos atvejai davė rezultatų -pastebėjome, kad vis daugiau žmonių ateina pasitikrinti, vedami baimės susirgti TB. Tai taip pat prisideda prie geresnės ligos diagnostikos bei ligos nustatymo ankstyvose stadijose , - teigė S. Simaitytė.