Naujienos

2014-11-03 01:11:40

Regioninė Telšių ligoninė: „Norime išlaikyti Žemaitijos sostinės ligoninės vardą"

Šiemet Telšių rajono savivaldybė apdovanota Auksine krivūle už nuveiktus darbus sveikatos srityje, tiksliau - už pacientų galimybę greičiau pasveikti modernioje ligoninėje bei rūpinimąsi jaunais gydytojais rezidentais. Apsilankius gydymo įstaigoje, vadovybė supažindino su pagrindiniu tikslu - išlaikyti Žemaitijos regiono ligoninės prestižą. O sveikatos klausimams daug dėmesio skiriantis Telšių rajono meras akcentavo sveikos gyvensenos svarbą.

Deimantė Zailskaitė

Svarbiausia - paslaugų stiprinimas
„Mūsų tikslas - išlaikyti regioninės, daugiaprofilinės ligoninės statusą, kur būtų teikiamos antrinio lygio stacionarinės ir ambulatorinės paslaugos, - sakė gydymo įstaigos direktorė Alma Vitkienė, supažindindama su tuo, kas nuveikta pacientų labui. - Jau šešerius metus gyvuoja jaunų specialistų pritraukimo programa, kurią finansuoja savivalda, taip pat dalyvaujame ne vienoje programų. Jų dėka gavome įrangos, kuri tiksliai nustato diagnozę ir mūsų regiono gyventojams nebereikia vykti į respublikinius centrus.
Vizito metu sveikatos apsaugos ministrė paminėjo, kad esame iš tų ligoninių, kurios dalyvauja visose Europos Sąjungos programose, dabar - Šveicarijos konfederacijos programoje, - į kurias leista patekti mūsų lygio ligoninei.
Paslaugų stiprinimas mums yra labai svarbus - norime išlaikyti Žemaitijos sostinės ligoninės vardą. Turime vilties, kad tokia ir išliksime - atramine šio regiono ligonine, kurioje teikiamos reikalingiausios medicinos paslaugos."

Kaip perinataliniame centre
Regioninė Telšių ligoninė džiaugiasi sustiprėjusiu ir renovuotu Akušerijos-ginekologijos skyriumi, juolab kad gimdymų skaičius šiame regione pastebimai didėja, o ligoninės akušeriai ginekologai sulaukia gausių padėkų iš čia gimdančių moterų. Skyriaus vedėja Ona Blauzdžiūnienė, šioje ligoninėje dirbanti nuo 2013 metų, atvirauja: „Atėjusi čia dirbti iš Kauno universitetinės ligoninės, labai nustebau, kad čia sudarytos tokios pačios sąlygos tiek darbui, tiek gimdyvių, tiek ginekologinėmis ligomis sergančių moterų stebėjimui. Kaip sako jaunimas, buvau „apšalusi" - ir moderni aparatūra, ir šiuolaikiškos lovos, ir palankios darbo sąlygos.
Situaciją dar labiau pagerino Lietuvos - Šveicarijos konfederacijos projekto parama - gavome šiuolaikinės aparatūros: geros raiškos ultragarsinį aparatą, mikroskopą, ne tik vaisiaus, bet ir gimdyvės būklę sekantį monitorių. Dar pridėjome varnelių, ko mums reikėtų, tada išvis jausimės kaip perinataliniame centre."
Personalą pozityviai nuteikia šoktelėję Telšių regiono gimstamumo rodikliai. Palyginus su 2012 metais, pernai Akušerijos-ginekologijos skyrius priėmė septyniais, o šiemet - dešimčia gimdymų daugiau!
„Ypač džiugina tai, kai gimdyti atvyksta moterys, prieš kelerius ar keliolika metų gimdžiusios didesnių miestų ligoninėse, ir įžvelgiančios žymiai daugiau pliusų mūsiškėje. Vienas argumentų, kodėl moteris renkasi gimdymą pas mus - kad didesnių miestų ligoninėse gimdo gana daug moterų, vyksta kone konvejerinis darbas ir gimdyvė iš personalo sulaukia per mažai dėmesio. Pavyzdžiui, jeigu mūsų skyriuje guli gimdyvė, akušerė prie jos išbūna kone visą laiką, netgi gydytojo atsiklausdama, ar gali išeiti atsigerti arbatos. (Šypsosi.)
Mane labiausiai džiugina, kai gimdyvė pasako: vyriausią vaiką gimdėme Klaipėdoje, kitą - Šiauliuose, o šitą nusprendėme gimdyti Telšiuose, nes labai geri gimdžiusių moterų atsiliepimai", - pasakoja ilgametę patirtį sukaupusi O.Blauzdžiūnienė.

Sveikatą atiduoda reanimacijai
Reanimacijos skyriuje dirbantiems medikams tenka būti pasiruošusiems bet kuriuo paros metu suteikti skubią pagalbą - nežinia, kada bus atvežtas dar vienas sunkus ligonis, kurio gyvybė bus pakibusi ant plauko.
Nors šiame skyriuje yra šešios lovos, esant būtinybei, pastatomos ir dar kelios.
Kitąmet dvidešimtmetį švęsiantis Reanimacijos skyrius, veiklos pradžioje sulaukdavo apie tris šimtus pacientų per metus, dabar jų skaičius stipriai išaugęs - per metus čia atvežama apie septyni šimtai ligonių.
Reanimacijos skyriaus įkūrimą imdavęs Vytautas Girčys pasakoja, kad daugelis darbuotojų čia dirba nuo pačios pradžios.
„Duoną valgau iš chirurgijos, sveikatą atiduodu reanimacijai. Reanimaciją įkūrėme savo jėgomis. Telšių ligoninė nebūtų įgavusi tokio aukšto statuso, jeigu neturėtų reanimacijos. Uždaryk šį skyrių - iš karto sustoja akušerija, ortopedija. Chirurgijoje liktų tik ambulatorinis gydymas, o pati gydymo įstaiga virstų slaugos ligonine", - samprotauja Reanimacijos skyriaus vedėjas.
Skyriuje atliktas kapitalinis remontas, o prieš keletą metų iš Europos Sąjungos lėšų nupirkta nauja moderni įranga.
Kaip pasakoja skyriaus darbuotojai, iš didesnių miestų atvykę medikai neretai nusistebi išvydę moderniai įrengtą reanimaciją su darbą palengvinančia inovatyvia įranga. „Sakyčiau, esame pakankamai aukšto lygio", - teigia Reanimacijos skyriaus vedėjas V.Girčys.
Regioninėje Telšių ligoninėje per metus atliekama apie du tūkstančiai didžiųjų operacijų.

Nusipelniusios darbuotojos vardas
Regioninėje Telšių ligoninėje dirba 208 slaugytojos. Joms vadovauja ilgametė direktorės pavaduotoja slaugai Birutė Zavadskienė, kuriai šiais metais, per profesinę medikų dieną, buvo suteiktas nusipelniusios sveikatos apsaugos darbuotojos vardas.
„Nuo pirmos Medicinos mokyklos baigimo dienos dirbu Telšiuose, o pradėjau operacinėje - anestezijos slaugytoja buvau dešimt metų, paskui man pasiūlė administracinį darbą. Iš viso šioje ligoninėje jau išdirbau 37 metus. Nusipelniusio medicinos darbuotojo apdovanojimo ėjau pasiimti visų slaugytojų vardu. Tik būdamas komandoje gali ką nors nuveikti, o vienas esi tarsi voverė rate. Tai yra viso kolektyvo darbas. Aišku, džiaugiuosi įvertinimu, bet darbai tęsiasi, nėra ko didžiuotis, reikia toliau darbuotis", - tikino B.Zavadskienė.
Nuo paprastos slaugytojos darbo pradėjusi moteris džiaugiasi, kad ligoninės slaugytojų kolektyvas sėslus, didelės kaitos nėra, į užsienį išvažiuojančių irgi nedaug.
Jos žodžiais tariant, be gerų profesinių įgūdžių, slaugos darbuotoja dar turi pasižymėti kantrumu ir svarbiausia - mylėti žmones. „Dabar kolegijos ir universitetai slaugytojas ruošia pakankamai profesionaliai: jos ateina jau mokėdamos ir dokumentuoti slaugos veiksmus, ir slaugos istorijas rašyti. Esame patenkinti slaugytojų paruošimu Lietuvoje", - džiaugėsi B.Zavadskienė.

Jaunų specialistų invazija

Regioninės Telšių ligoninės personalą papildė nemažai jaunų specialistų.
„Visi Lietuvos pacientai nenuvažiuos į Santariškes, Klaipėdą ar Kauną, kas nors turi gydyti ir mažesniuose miestuose", - sako Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėja Giedrė Girdvainytė, paklausta, ar nesusiviliojo didesnio miesto ligoninės teikiamomis galimybėmis.
Anot medikės, regioninėje ligoninėje pacientų srautas ne ką mažesnis. Nuo šių metų pradžios iki spalio mėnesio ambulatorinių ligonių suskaičiuota apie devyni tūkstančiai, stebėjimo paslaugų suteikta beveik pusantro tūkstančio.
„Priėmimo skyrius - tai ligoninės veidrodis. Sunkiausi pacientai pro mus „praeina". Skyriuje, kur teikiama skubi būtinoji pagalba, darbas verda 24 valandas per parą. Pavyzdžiui, paskutinis atvejis - pro duris įpuola senyvo amžiaus moteris šaukdama, kad mašinoje miršta žmogus.
Taigi pirmiausiai reikėjo tą žmogų, gulėjusį be sąmonės, išsitraukti iš mašinos, ir tuomet suteikti būtinąją pagalbą", - su darbo ypatumais supažindina G.Girdvainytė, pridurdama, - mūsų darbo sąlygos tikrai geros: iš europinių pinigų pirkta moderniausia aparatūra ir atnaujinta operacinė, gaivinimo palata, vaikų apžiūros kambarys, chirurgų traumatologų stebėjimo palata, izoliatorius. Turime visą parą veikiantį kompiuterinį tomografą, skaitmeninį rentgeną, operacinėje - budintys anesteziologai. Tikrai yra visa pagalba.
Savaitgaliais dar atvažiuoja rezidentų. Vis laukiame naujų kolegų - man labai džiugu, nes metus aš buvau viena. Šiais metais dviese grįžta, gruodį dar viena kardiologė turėtų prisijungti, kolegų laukiame ir pavasarį... Taigi kolektyvas eina jaunyn - keičiasi gydytojų kartos."
Nuo rugsėjo darbus Vidaus ligų skyriuje pradėjo jauna pulmonologė Simona Simaitytė, kuri yra kilusi iš Telšių. „Iš tikrųjų esu labai patenkinta darbu, bet turiu ateities lūkesčių - truputį išplėsti intervencinę pulmonologiją, kad ligoninėje atsirastų bronchoskopijos", - sako jauna specialistė.
Medikė įžvelgianti daug pliusų, kodėl verta dirbti regioninėje ligoninėje. „Vieni siekia profesinės karjeros aukštumų, kiti nori būti geri specialistai. Šioje ligoninėje, manau, yra puikiausios sąlygos tapti tuo geru specialistu", - sakė S.Simaitytė.
Ortopedas traumatologas Audrius Dervinis į Telšius atvyko net iš Pakruojo. „Kalbant apie priemones, šioje ligoninėje yra viskas, ko reikia traumatologo darbui.
Operacinė Telšiuose yra moderni, kaip nuvažiavus į bet kurią Europos miesto ligoninę. Be to, Traumatologijos skyrius yra atnaujintas. Dirbk ir džiaukis - ligonine, savo darbu. Aš tai ir darau - kiekvieną dieną šypsodamasis ateinu į darbą", - užsidegęs kalbėjo A.Dervinis.
Vidaus ligų gydytoja Jovita Seiliuvienė, einanti direktorės pavaduotojos medicinai pareigas, teigė, kad Regioninė Telšių ligoninė itin stengiasi pritraukti jaunų specialistų.
„Ligoninė per tuos metus pasikeitė į gerąją pusę. Kiekvienas jaunas gydytojas yra kupinas energijos, turi daug žinių - specialistai ateina labai gerai paruošti, ne tinginiai: jie skuba ir skuba prie paciento. Norime pritraukti daugiau jaunų specialistų iš kitų Lietuvos kraštų, pasiūlydami jiems geresnį atlyginimą, gyvenamąjį plotą ar žinių tobulinimui skirtas komandiruotes.
Kur nors apsilankę jauni gydytojai pripažįsta, kad sąlygos dirbti mūsų ligoninėje iš tikrųjų yra neblogos. Tą patį, dirbdama ir budėdama kartu su jais, galiu patvirtinti ir aš", - patikino J.Seiliuvienė.
„Iš tikrųjų gera dirbti Telšiuose. Kai kurie sako, kad rajone nėra didelio krūvio, nėra ligonių. Man atrodo, kad dirbti rajone yra sunkiau, nes dažnai esi vienas. O klinikose staigiai gali sušaukti konsiliumą, sukviesti profesūrą ir konsultuotis. Čia gi sprendimus turi priimti pats - atsakomybė tikrai didžiulė. Kai anksčiau sakydavo, jog rajonuose galbūt nereikia reanimacijos, - ligonius galima išvežti į didesnių miestų ligonines - nenorėčiau sutikti. Rajonuose irgi viskas turi būti. Pirmos valandos - lemtingos, o reanimobilis neatvažiuoja taip greitai, vis tiek turi palaikyti gyvybę ir teikti pagalbą. Manau, negali viskas koncentruotis tik didžiuosiuose centruose", - sako Vaikų ligų skyriaus vedėja Alina Storpirštienė.

Nebėra eilių

Kai duris atvėrė atsinaujinusi Regioninės Telšių ligoninės Konsultacinės poliklinikos registratūra, įstaigoje pagerėjo ir psichologinė atmosfera.
„Dabar turime naują erdvią registratūrą", - prieš porą mėnesių duris atvėrusiomis patalpomis džiaugėsi čia dirbančios registratorės.
Anksčiau ligoninės poliklinikos registratūra glaudėsi ankštame kambarėlyje, o pacientai, tikrąja to žodžio prasme, ramstydavo koridoriaus sienas, laukdami eilėse, kol gaus medicininę kortelę.
„Žinote, kaip išsprendėme eilių klausimą? Iš vakaro surenkame pas gydytojus užrašytų pacientų medicinos korteles, o žmogui iš karto yra pasakoma eiti prie gydytojo kabineto", - pasakoja Konsultacinės poliklinikos vyr. slaugytoja Bronė Kelpšienė.
Darbą palengvina ir ligoninėje pradėjusi veikti elektroninė sistema, kuomet pacientai pas specialistus gali registruotis internetu.


KOMENTARAS:
Telšių rajono savivaldybės meras Vytautas Kleiva:
- Džiaugiuosi, kad jauni gydytojai grįžta į gimtąjį miestą arba parvyksta čia dirbti su antrąja puse - vis tiek vienas iš šeimos narių būna telšiškis.
Svarbiausia, kad jaunus specialistus gražiai priimtume į kolektyvą. Tuo labiau, kad mūsų ligoninėje yra ir moderni aparatūra - kaip tik ruošiamės, tikiuosi, ministrė ištesės pažadą - nupirkti šiuolaikinį magnetinį rezonansą.
Visada sakau, Vilnius - ne guminis, visų nesutalpins. Kita vertus, Vilnius nėra visa Lietuva. Ji susideda iš šešiasdešimties savivaldybių, iš dešimties regionų.
Telšiai - vienas regioninių centrų, besistengiantis pateisinti Žemaitijos centro vardą. Visiems sakau, niekas neturi tokio stadiono, kokį turėsime mes. Nacionalinis stadionas dar tebekybo ore, o mes turėsime stadioną, kuris atitinka visus tarptautinius reikalavimus. Norisi atgaivinti futbolą, nes Telšiuose buvo puoselėjamos gilios šio sporto tradicijos - Telšių futbolo komanda kadaise yra lošusi su Vilniaus „Žalgiriu". Kalbant apie sveikatą, mums labai svarbu, kad žmonės kuo daugiau sportuotų. Per krizę išlaikėme mokyklose sporto metodininkus, kad grįžus vaikams į gyvenvietę, būtų sporto salės atidarytos ir jie sportuotų. Šiemet dalyvavome projekte „Europos dviračių iššūkis 2014". Mindami dviračius tiesiog išgarsinome Telšius. Dabar esame žinomi ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.
Be galo džiaugiuosi, kad darželiai dalyvauja įvairiose sveikatingumo programose, kaip ir mokyklos, o bendruomenės į sveikatinimo programas įtraukia netgi senjorus.
Mūsų biudžete net numatyta eilutė pagyvenusių žmonių užimtumo rėmimo programai - šiais metais tam skirta 15 tūkstančių litų. Ko gero, esame vieninteliai tai padarę bent šitame regione.
Ir tikrai dėmesys sveikatinimui privalo būti, nes puikiai žinome, kad pagal statistiką, tik penki procentai yra visiškai sveikų žmonių, o 95 procentai turi mažesnių didesnių sveikatos problemų. —