Naujienos

2014-08-04 11:08:21

Reanimacijos skyriuje darbas verda 24 valandas per parą

Šiame skyriuje dirbantiems medikams tenka būti pasirengusiems visą parą, nes nežinia, kada bus atvežtas naujas pacientas. Reanimacijos skyriaus darbuotojai teigia, kad kiekvienas skambutis verčia susirūpinti, o kiekviena situacija — reikalauja išskirtinio pasiruošimo bei kolektyvo sutelktumo, nes neretai čia atvežami su mirtimi besigalynėjantys žmonės. Reanimacijos palatos širmą sutiko „atskleisti“ šio skyriaus vedėjas Vytautas Girčys ir jo kolektyvas.

Brangi kiekviena minutė
Apsilankius Reanimacijos skyriuje, tądien, kaip sakė skyriaus darbuotojai ir jo vedėjas Vytautas Girčys, buvo neįtikėtinai ramu. Į gyvenimą „kabinosi“ tik dvi gyvybės — du garbaus amžiaus pacientai. Kaip teigia Reanimacijos skyriaus darbuotojai, ligoniams reikalinga pagalba „čia ir dabar“, nes šiame skyriuje brangi kiekviena minutė.
Reanimacijos skyrius įkurtas vedėjo V.Girčio iniciatyva. Anksčiau, kai jo nebuvo, pacientus guldydavo į skirtingus ligoninės skyrius. Kitąmet 20-metį švęsiantis Reanimacijos skyrius, pradėjęs veiklą, sulaukdavo apie 300 pacientų per metus. Dabar jų skaičius dar labiau išaugo — per metus čia apsilanko apie 700 ligonių. Vien šiais 2014-aisiais metais į Reanimacijos skyrių atvežti 480 ligoniai, ir jų nemažėja.
Anksčiau, kaip prisimena V.Girčys, trūko reikalingiausių vaistų, naujų lovų ir modernios įrangos, kuri palengvintų ne tik medikų darbą, bet ir pagreitintų ligonių gijimą. Daugelis skyriaus darbuotojų čia dirba nuo pat jo įkūrimo pradžios. Tiesa, yra ir naujų darbuotojų, slaugytojų. Šiuo metu skyriuje praktiką atlieka ir telšiškė studentė Raminta Dukavičiūtė, studijuojanti Šiauliuose. Mergina teigė, kad praktiką jai reikia atlikti skirtinguose ligoninės sektoriuose. Merginai atrodo, kad Reanimacijos skyriaus medikų ir slaugių darbas — ypatingai nelengvas, ypač dėl čia gydomų sunkių ligonių.
Moderni įranga palengvina darbą ir skatina sveikimą
Reanimacijos skyriuje 2006 metais atliktas kapitalinis remontas, o prieš keletą metų — iš Europos Sąjungos lėšų — dar labiau modernizuotas. Kaip teigė šio skyriaus darbuotojai, atvykę iš didesnių miestų medikai stebisi moderniai įrengta patalpa, čia esančia reikalingiausia įranga, kuri palengvina darbą.
Šiuo metu Reanimacijos skyriuje — 6 lovos, o esant būtinybei pastatomos ir dar dvi. V.Girčys teigia, kad visada atsargoje turi likti kelios lovos, nes nežinia, kada bus atvežtas dar vienas pacientas.
Skyriuje šiuo metu dirba 7 gydytojai: Vytautas Girčys, Rūta Sankauskienė, Lilija Kojelienė, Daina Bumblauskienė, Alina Šarkevičienė, Aleksandras Bytautas ir Nijolė Bendžiūtė. Visi turi anesteziologo-reanimatologo licencijas. Jiems talkina 11 slaugių ir 5 jų padėjėjos. Visi skyriuje dirbantys darbuotojai turi medicininį išsilavinimą arba yra baigę specialius medicininius kursus. V.Girčys teigė, kad kolektyvas draugiškas, nereikia daug kalbėti, supranta iš pusės žodžio, nes, anot jo, per tiek metų pažįsta vienas kitą ir žino, ką ir kada reikia atlikti.
Vyr. slaugytoja Janina Zmailienė pripažino, kad darbas Reanimacijos skyriuje reikalauja daug psichologinės ištvermės, fizinių jėgų, mat daugelis ligonių gulintys, juos reikia ir paversti ant šono, ir pakelti. Tačiau slaugytojos ir V.Girčys pripažįsta, jog visus darbo sunkumus atperka žinojimas, kad ligonis pasveiks, arba atvejai, kad jau beveik praradus viltį, viskas pakrypsta į gerąją pusę, tada sulaukiama ir gero žodžio iš pacientų.
Šiame skyriuje pasitaiko visko: ir vargų, ir džiaugsmų. Kaip teigė skyriaus darbuotojai, sunkiausia, kai atvežami jauni žmonės, kurių gyvybė, tik pradėjus gyvenimą, gęsta ir nebėra įmanoma nieko padaryti.


Iš Sibiro — į Telšius
Reanimacijos skyriaus vedėjas V.Girčys — Sibiro tremtinių atžala, ten gimęs ir baigęs medicinos mokslus, įgijęs chirurgo profesiją, atvažiavo į Telšius, nes jo mama — tryškietė. Čia kuriantis Reanimacijos skyriui medikas įgijo antrąją anesteziologo-reanimatologo licenciją. Į didmiestį mediko netraukė, nors, kaip jis sako, pasiūlymų ten dirbti buvo. Kaip pasakoja skyriaus vedėjas, čia darbo ne mažiau nei dideliame mieste. Be to, ten yra daugiau personalo ir siauros specializacijos specialistų. Šiuo metu gydytojas dirba chirurgu ir reanimatologu. Lietuvoje tai, ko gero, vienintelis Reanimacijos skyrius, kuriam vadovauja chirurgas.
„Būna taip, kad tenka vienam medikui ir kelioms slaugėms budėti naktimis, o atvežus sunkų ligonį nedelsiant suteikti pagalbą. Ši profesija nelengva, reikia daug praktinių žinių, patirties, nebijoti streso, turėti didelį psichologinį pasirengimą ir panaudoti visus profesinius įgūdžius“,— kalbėjo gydytojas.
V.Girčys teigė, kad kiekvienas telefono skambutis verčia sunerimti ir pasirengti priimti net sunkiausios būklės pacientą. Nors ir dirba vieną sunkesnių darbų, medikas humoro nestokoja ir sako, kad ir sau atskirą palatą yra užsiėmęs, tačiau ją vis dar užima kiti pacientai. Paklausus kolektyvo, ar sunku užvėrus ligoninės duris pamiršti ligonius, jų būklę, visi kaip vienas teigė, kad labai sunku, tad po darbų stengiasi atsipalaiduoti — kas medžioja, kas šoka, kas dainuoja.
„Kitaip būtų neįmanoma atsiriboti, nes visą laiką mintys suktųsi apie pacientą, jo būklę. Sugrįžus namo vis dar rūpi, tad skambini, teiraujiesi. Šiame ligoninės skyriuje darbas verda nuolatos, 24 valandas per parą, nes nežinia, kada bus atvežtas kitas ligonis. Traumos, avarijos, gaisrai, kiti sužeidimai bei ligos valandų nesirenka“,— pasakojo V.Girčys.

Išgyvena 90 proc. ligonių
Skyriuje pasitaiko apsinuodijusių alkoholiu ar narkotinėmis medžiagomis žmonių, tačiau džiugu, kad pastaruoju metu jų kiek mažiau nei anksčiau. Tiesa, neseniai atvežta visa šeima apsinuodijusi nežinomomis dujomis. Padaugėjo pacientų, kuriems perpilamas kraujas.
Skyriaus vedėjas prisiminė, kaip kartą turėjo pacientą, kuriam atliko širdies defebriliaciją. Tuomet atsigavęs žmogus buvo pasipiktinęs gydytojo elgesiu, mat sakė prisimenantis, kaip daktaras „daužė jam kumščiu į krūtinę“. Tačiau jis ir dabar dar sveikas ir gyvas.
Skyriaus darbuotojai prisiminė atvejį, kada buvo atvežtas žmogus, nutrenktas galingos elektros srovės. Jį atgabeno bendradarbis, kuris prieš keletą savaičių pats gulėjo Reanimacijos skyriuje, ir, žinodamas, kur tiksliai reikia kreiptis, nedelsiant pristatė nukentėjusįjį į skyrių bei padėjo išgelbėti jam gyvybę.
„Ligonius visada stengiamės nuteikti optimistiškai — tikėjimas daug padeda, o stebuklų mūsų praktikoje pasitaiko nemažai. Iš beveik 700 ligonių per metus mirė 91, tad 90 proc. ligonių išgyvena. Tačiau reikia nepamiršti, kad dažnai čia atvežami jau paskutines dienas skaičiuojantys pacientai, kuriems niekuo nebegalima padėti“,— sakė skyriaus vedėjas V.Girčys.

Steponas Balčėnas

Nuotraukoje: Skyriaus darbuotojai: Janina Zmailienė, Alė Milašienė, Loreta Kumžienė, Vytautas Girčys, Milda Vielavičienė ir Raminta Dukavičiūtė.