Naujienos

2016-07-20 07:07:16

Pacientų sveikata dėl skrandžio ir žarnyno problemų rūpinasi Regioninės Telšių ligoninės gydytojai J. Seiliuvienė ir A. Norkus

VšĮ Regioninėje Telšių ligoninėje pacientams taikomi moderniausi diagnostikos ir gydymo būdai. Tad sveikatos sutrikimų kamuojamiems asmenims nebereikia vykti į didžiųjų šalies miestų gydymo įstaigas: patyrę specialistai kvalifikuotas paslaugas teikia mūsų gimtajame rajone.
Išsitirti skrandžio ir žarnyno negalavimų ar pasitikrinti profilaktiškai į Žemaitijos sostinę skuba ir kitų miestų gyventojai: dvidešimt keturias valandas per parą jiems pasiruošę padėti endoskopuotojai Jovita Seiliuvienė ir Artūras Norkus.


Siuntimą išsitirti skrandį iš šeimos gydytojo gavęs pacientas dažnai sunerimsta dėl laukiančio tyrimo: ar jis nemalonus, ar skaudės. Skubame nuraminti skaitytojus ir pakviesti juos į Regioninės Telšių ligoninės konsultacinėje poliklinikoje veikiantį endoskopijų kabinetą.

Apie endoskopiją

Endoskopija – tyrimas, kurio metu, naudojant prietaisą – endoskopą, organas apžiūrimas ir tiriamas iš vidaus. Tyrimo metu įvertinama organo gleivinė, matomi pakitimai, galima paimti audinio gabalėlį tyrimui ar atlikti gydomąsias procedūras (pvz.: polipo pašalinimą, svetimkūnio išėmimą, kraujavimo stabdymą ir kt.).
Endoskopijos tyrimo būtinumą nustato šeimos gydytojai ar dirbantieji stacionare. Regioninėje Telšių ligoninėje tyrimą atlieka vidaus ligų gydytoja-endoskopuotoja J. Seiliuvienė ir abdominalinės chirurgijos gydytojas-endoskopuotojas A. Norkus.

J. Seiliuvienė – pacientų pamėgta
endoskopuotoja
Endoskopuotoja J. Seiliuvienė – garbesnio amžiaus telšiškiams žinomų gydytojų Vytauto ir Irenos Purlių dukra. Baigusi Kauno medicinos institutą, į Telšius dirbti atvyko 1990-aisiais. Eidama vidaus ligų gydytojos pareigas, baigė endoskopuotojo specializaciją ir šiuo metu pacientų skrandžius sėkmingai stebi per modernų monitorių.
Už patarimus ir darbą endoskopijų kabinete gydytoja J. Seiliuvienė yra dėkinga pirmajai slaugytojai K. Sabaliauskienei.
Gydytoja J. Seiliuvienė dažnai kviečiama suteikti pagalbą, kai yra kraujavimas iš skrandžio, dvylikapirštės žarnos. Medikė ne kartą yra traukusi kaulą, ašaką ar šašlyko gabalą ir pažymi, jog svetimkūnio šalinimas iš stemplės, skrandžio – labai atsakinga procedūra.

A. Norkus – endoskopijų pradininkas

Gydytojas A. Norkus – endoskopijų pradininkas Telšiuose. Iš Šilutės kilęs medikas endoskopijas Regioninėje Telšių ligoninėje pradėjo atlikti prieš tris dešimtis metų. Telšiuose jaunas medikas – chirurgas ir dar endoskopuotojas – buvo priimtas išskėstomis rankomis.
Anuomet endoskopijos buvo daromos tik didžiuosiuose šalies miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje ir Šiauliuose. Be to, A. Norkaus atvykimas į Žemaitijos sostinę buvo didelė paspirtis Telšių rajono medikų kolektyvui.
Gydytojas A. Norkus ir šiandieną prisimena keliasdešimties metų senumo įvykius – kaip greitosios medicinos pagalbos mašina vyko į Leningrado (dabar – Sankt Peterburgo) gamyklą parsivežti pirmojo endoskopo. Iš ilgos ir varginančios kelionės grįžo laimingas ir iš karto nauju aparatu pradėjo atlikti skrandžio endoskopines procedūras. Dėl randamų patologijų gydymo metodikų pašnekovas konsultuodavosi su savo tėvu – taip pat garsiu gydytoju chirurgu E. Norkumi.
Nuo pirmojo endoskopo parsivežimo iki dabar aparatūra vis tobulėjo: nuo kietų ir per akį žiūrimų endoskopų pereita prie lanksčių ir monitoriaus ekrane vaizdą rodančių endoskopų. Šiuo metu Regioninėje Telšių ligoninėje endoskopijos atliekamos šiuolaikiška japoniška „Olympus“ firmos aparatūra. Ji – kokybiška, lanksti, ekrane matomas padidintas vaizdas, todėl gerai ir tiksliai įvertinami stemplės, skrandžio gleivinės patologiniai pakitimai.

Atliekami storosios žarnos tyrimai

Antri metai A. Norkus atlieka ir kolonoskopijas – storosios žarnos tyrimus (endoskopas įkišamas į išangę). Ligoniai diskomforto nejaučia – tyrimas dažniausiai atliekamas taikant bendrą nejautrą, pacientas guldomas į dienos chirurgijos skyrių dėl jo būklės sekimo.
Kolonoskopijai pacientai privalo atvykti pasiruošę – išsivalę organizmą.
Per du šimtus kolonoskopijų atlikęs A. Norkus informuoja skaitytojus, jog šių metų rugsėjį bus pradėta vykdyti storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa. Pagal ją 50–74 metų sulaukusiems asmenims po kraujavimo testo išmatose rezultatų įvertinimo bus atliekama kolonoskopija. Tokiu atveju pacientą pas endoskopuotoją siunčia šeimos gydytojas (kai yra teigiamas rezultatas).
Endoskopijų kabinete su abiem minėtais gydytojais dirba ir slaugytoja – Vilma Šarkauskienė. Gabi, orientuota ir darbo nebijanti slaugytoja yra kilusi iš Plungės. Kartais endoskopijų kabinete darbuojasi ir slaugytoja Jolanta Mackevičienė.

Keičiasi ir progresyvėja ligos

Per tris dešimtis darbo metų endoskopuotojas A. Norkus pastebi ne tik modernėjančios medicinos aparatūros naudą – regi ir ligų pokyčius bei jų agresyvumą. Pašnekovas įsitikinęs, jog gyventojų sveikatos būklė blogėja dėl maisto ir pasikeitusio gyvenimo būdo. Anuomet maiste nebūdavę konservantų: pienas ar grietinė surūgdavo per tris dienas. O ir maitinimosi režimas buvęs palankesnis:
žmonės buvo įpratę valgyti pusryčius ir pietus darbovietėse veikiančiose valgyklose. Šiandieną mediką šiurpina gyventojų įprotis rytais išgerti tik kavos, o vakare – persivalgyti ir gulėti prie televizoriaus. Kelia nerimą ir maisto kokybė. Gydytojo nuomone, dėl šių priežasčių žmonėms ir prireikia atlikti endoskopijas. O jų metu nustatomos diagnozės nedžiugina: palyginti neseniai skrandžio turinio atpylimas, skrandžio ar žarnyno vėžys nebuvo tiek paplitę. O dabar atsiradę net įvairiausių naujų skrandžio ligų.
J. Seiliuvienė ir A. Norkus neslepia: vėžys – klastinga ir dažnai ilgai nepastebima liga. Pirmuosius simptomus pajutusiems pacientams kartais būna per vėlu. Problema ir ta, kad gyventojai nesirūpina savo sveikata – požiūrį į ją keičia tik iš užsienio grįžtantys emigrantai. Medikai ragina „Telšių ŽINIŲ“ skaitytojus nesibaiminti procedūros ir tikrintis profilaktiškai: daugiausia skrandžio vėžiu sergantys japonai tai daro du kartus per metus. Pajutus rūgštį, pykinimą, šleikštulį skrandyje ar kitus neįprastus simptomus, privalu kuo skubiau atvykti išsitirti.