Naujienos

2020-01-27 01:01:25

Pacientų patogumui — dienos stacionaro paslauga

Šis skubėjimo amžius kupinas dinamiškumo, todėl kiekvieną dieną būtinas progresas, kuris leistų prisivyti pašėlusiai greitą gyvenimo tempą. Medicina taip pat nestovi vietoje, nes ne tik taiko modernius gydymo metodus, spręsdama pacientų sveikatos problemas, bet ir stengiasi prisitaikyti prie kiekvieno paciento poreikių. Šiam tikslui pasiekti yra teikiamos dienos stacionaro paslaugos: pacientas, atvykęs į gydymo įstaigą, kur jam taikomas gydymas ar tam tikros procedūros, tą pačią dieną grįžta į namus. Tokia tendencija neaplenkia ir VšĮ Regioninės Telšių ligoninės.
Justina Lukošienė

„Džiaugiuosi, kad musų ligoninės medikai supranta ir dirba pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos ir ligonių kasų nuorodas. Mes orientuojamės į tas paslaugas ir jų teikimą, kurios labiausiai tenkina pacientą ir yra laikomos prioritetinėmis. Ne paslaptis, kad įstaiga, norint išgyventi ir išlaikyti regioninės ligoninės statusą, turi vadovautis ministerijos teikiamomis sąlygomis ir derintis prie tendencijų“,— kalbėjo ligoninės direktorė Jovita Seiliuvienė.
Jos teigimu, prioritetinėmis sritimis išlieka pirminės sveikatos priežiūros paslaugos, t.y. šeimos gydytojų institucijos. Yra skatinamas ir profilaktinis darbas. Pasak J.Seiliuvienės, stacionaro paslaugos, kurias teikia ligoninė, yra brangios, todėl orientuojamasi kad ligoninėje būtų kuo daugiau suteikiama specializuotų ambulatorinių paslaugų, dienos chirurgijos, dienos stacionaro paslaugų.
Regioninėje Telšių ligoninėje 2019 m. metais gydyta ne mažiau pacientų negu ankstesniais metais, todėl įstaigos vadovė nejaučianti paslaugų sumažėjimo.
Pasak direktorės pavaduotojos Simonos Simaitytės, visa medicina orientuojasi į trumpesnę gydymo trukmę stacionare. „Gydymas po operacijų trumpėja: viskas turi tilpti į parą, todėl išoperuotas žmogus po paros turi išeiti gydytis ambulatoriškai, o tolimesnį gydymą turi tęsti prižiūrimas šeimos gydytojo“,— teigė direktorės pavaduotoja.
Pratęsdama pavaduotojos mintį, ligoninės vadovė teigė, kad ligoninėje daugėja dienos chirurgijos paslaugų. Direktorė džiaugiasi, kad dienos chirurgiją teikiantys gydytojai chirurgai, gydytojai ortopedai

traumatologai, gydytojai akušeriai ginekologai neatsilieka nuo ministerijos tendencijų, o, teikdami šias paslaugas, jie sudaro patogumą pacientams ir atneša gydymo įstaigai daugiau lėšų.
Tiems pacientams, kurie gali sveikti ambulatoriškai, suteikiama dienos stacionaro paslauga. „Dienos stacionaro paslauga Regioninėje Telšių ligoninėje nėra nauja paslauga. Ji buvo teikiama ir anksčiau, bet pacientai buvo guldomi į vidaus ligų, vaikų ligų, neurologijos skyrius ir t.t. Tai sukeldavo nepatogumų tų skyrių vidaus tvarkoje. Nuo praėjusios savaitės įsteigėme atskirą dienos stacionaro kabinetą“,— pristatė naujovę ligoninės direktorės pavaduotoja.
Pabrėžtina, kad pacientai dienos stacionaro paslaugai atvyksta su šeimos gydytojo ar gydytojo specialisto siuntimu bei paskirtais medikamentais. Siuntime gydytojas išsamiai aprašo paciento nusiskundimus, objektyvią būklę, atliktus laboratorinius ir diagnostinius tyrimus, nurodo ligos diagnozę ir numatomą gydymo planą. Pacientas su šiuo siuntimu turi atvykti į ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyrių, kuriame užpildomi reikiami medicininiai dokumentai, o po to nukreipiamas į  dienos stacionaro kabinetą.
„Pliusas tas, kad ligoninė suteikia patogesnį darbo laiką — kabinetas veiks 8-18 val. Noriu akcentuoti, kad pacientų bus laukiama ne tik darbo dienomis, bet ir savaitgaliais — šeštadienį ir sekmadienį. Tokia paslauga labai patogi dirbantiems žmonėms. Jei reikia susilašinti vaistų, pavyzdžiui, intraveninius antibiotikus, paskirtus pagal tam tikrą patologij ą, pacientai tai galės gauti nenutrūkstamai dienos stacionaro kabinete ne tik darbo dienomis, bet ir savaitgaliais bei švenčių dienomis. Šią informaciją norim pasiųsti tiek pacientams, tiek šeimos gydytojų centrams, kurie nukreiptų pacientus pas mus“,— informavo Simona Simaitytė.
Pažymėtina, kad dienos stacionaro paslaugos yra suteikiamos sergantiems įvairiomis lėtinėmis ligomis. „Pavyzdžiui, ateina žmogus, sergantis lėtine obstrukcine plaučių liga, pas pulmonologą. Periodiškai pavasarį ir rudenį jam reikia susilašinti eufilino ar kitų vaistų, kurie praplečia bronchus. Pacientas nusiperka 10 ampulių eufilino, gauna iš šeimos gydytojo ar pulmonologo siuntimą, atvyksta į ligoninės Priėmimo skyrių, ten užvedama dienos stacionaro ligonio kortelė ir jis palydimas į kabinetą, kuriame bus atliekamos procedūros. Po procedūros pacientas bus informuojamas, kokiu laiku ateiti kitą dieną. Įstaiga aprūpina gydytojo ir slaugytojos darbu, taip pat nereikia atsinešti jokių lašelinių ar švirkštų. Šios paslaugos trukmė — 8 arba 10 lovadienių“,— išsamiai paaiškino ligoninės direktorė.
Šiuo metu pradėjo daugėti gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų atvejų, todėl atsiranda infekuotų pacientų, kurie yra intoksikuoti. Pasak Jovitos Seiliuvienės, tokioms intraveninėms infuzijoms dienos stacionaro paslauga bus labai naudinga, nes gydymo įstaigos galės efektyviau organizuoti savo darbą ir aptarnauti daugiau pacientų. Ligoninės pavaduotoja antrino direktorei ir teigė, kad didžiajai daliai pacientų, sergančių gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, nereikia stacionaraus gydymo, tik minimalios pagalbos (infuzinės lašelinės), kuri gali būti suteikiama dienos stacionaro kabinete. „Keičiasi viskas, todėl turi keistis ir žmonių požiūris į ambulatorinę pagalbą“,— konstatavo pavaduotoja.
Kalbėdama apie gripo plitimą, kuris šiuo metų laiku yra labai aktualus, gydytoja pulmonologė paminėjo, kad šio susirgimo atvejų padaugėjo tarp vaikų — per parą hospitalizuoti 4 vaikai. Visiems nustatytas gripo A virusas. „Mūsų gydymo įstaigoje atliekami tyrimai, kurie leidžia patvirtinti gripo diagnozę . Y ra gripo testas, kuris patvirtina arba paneigia gripo diagnozę, bei atliekamas išsamesnis molekulinis tyrimas, kuriuo nustatomas, koks gripo viruso štamas — A ar B tipo. Jeigu šeimos gydytojas nenori tiksliai nustatyti, ar pacientai serga gripu ar ne, tuomet gali atsiųsti juos pasidaryti šį tyrimą pas mus. Tyrimas yra mokamas“,— pateikė naudingą informaciją Simona Simaitytė.
Sergant gripu, rekomenduojama per dvi pirmąsias paras pradėti vartoti antivirusinius vaistus, kurie yra receptiniai. Didele blogybe gydytoja pulmonologė laiko žmonių savigydą namuose užsilikusiais antibiotikais. Ji pabrėžtinai akcentavo, jog antibiotikai nemažina temperatūros, nemalšina skausmo ir negydo virusinių infekcijų. Gripo gydymas yra simptominis.
Gydymo įstaigos vadovė Jovita Seiliuvienė kreipiasi į pacientus su prašymu, jog susirgus ir jaučiant gripo simptomus, šie neitų į darbą, o pasistengtų pabūti namuose. „Saugokime ne tik save, bet ir aplinkinius“,— išsakė savo požiūrį ligoninės direktorė. Gydytoja pulmonologė Simona Simaitytė pastebėjo, kad sergamumą gripu, pirmiausia, pajunta šeimos gydytojai, o pas ją kreipiasi pacientai su gripo komplikacijomis. Dažniausia gripo komplikacija — plaučių uždegimas.
Medikė pasidžiaugė, kad kol kas tokių pacientų nesulaukė. Vis tik pulmonologė nori perspėti žmones, kurie, persirgę gripu, staiga vėl blogai pasijunta. „Jeigu pradedama febriliai karščiuoti, atsiranda kosulys, sunkumas krūtinėje, bendras silpnumas, tuomet galima įtarti, kad išsivystė gripo komplikacija. Tokiu atveju pacientas turėtų sunerimti ir kreiptis pas savo šeimos gydytoją, kuris, įvertinęs jo būklę, nukreips atitinkamo gydytojo specialisto konsultacijai“,— konstatavo gydytoja.