Naujienos

2014-10-24 10:10:31

LOR kabinete maloniai laukiami visi pacientai

Otorinolaringologas, visuomenėje kitaip vadinamas LOR specialistu, – tai ausų, nosies, gerklės gydytojas. Regioninės Telšių ligoninės konsultacinės poliklinikos LOR kabinete dirbantys kvalifikuoti ir patyrę otorinolaringologai greitai diagnozuoja ir profesionaliai gydo ausų, nosies, gerklės bei ryklės ligas. Ištikus bėdai, medikai pacientams pasiruošę padėti ir po darbo valandų.

Monika KRIŠČIŪNAITĖ

Ilgametė darbo patirtis

Regioninės Telšių ligoninės konsultacinės poliklinikos 107 numeriu pažymėtame LOR kabinete dirba du profesionalūs, ilgametę darbo patirtį turintys otorinolaringologai – Antanas Tamulionis ir Nijolė Bendžiūtė.

A. Tamulionis Telšių ligoninėje dirba 37-erius metus. 1977-aisiais Vilniaus universitete įgijęs pediatro specialybę, medikas iš karto pradėjo dirbti Telšiuose. Pediatru jaunas medikas čia dirbo 5-erius metus, tuo pat metu mokydamasis kitos, LOR specialybės. Persikvalifikavęs jau 32 metus A. Tamulionis dirba kaip otorinolaringologas.

„Turėjau puikų mokytoją Joną Vaitošką, kuris, galima sakyti, paskatino ir padėjo tobulėti LOR srityje. Tikrai nesigailiu tapęs LOR specialistu“, – apie tai, kaip pediatriją iškeitė į otorinolaringologiją, pasakojo A. Tamulionis.

 

N. Bendžiūtė otorinolaringologo specialybę Vilniaus universitete įgijo 1985-aisiais. Nuo tada moteris 13 metų LOR specialiste dirbo Skuode, o Regioninėje Telšių ligoninėje ji skaičiuoja 16-tus darbo metus.

Dirbdama Skuode, medikė įgijo dar vieną, anesteziologo-reanimatologo specialybę. Regioninėje Telšių ligoninėje ji derina otorinolaringologės ir anesteziologės-reanimatologės darbą.

 

 

 

Geros darbo sąlygos

A. Tamulioniui ir N. Bendžiūtei talkina 2 padėjėjos – Daiva Jokubauskienė ir Daiva Vaitkienė. Medikams taip pat labai svarbi gretimame, audiometrijos kabinete dirbančios Astos Sinkevičienės pagalba. Pastaroji, darydama audiogramas, aparatu tikrina pacientų klausą. Audiograma – grafikas, iliustruojantis asmens kiekvienos ausies klausą, medikams padeda įvertinti klausos sutrikimus, nustatyti prikurtimo tipą bei laipsnį. Vadinamasis toninės audiometrijos metodas padeda nustatyti klausos pažeidimo vietą, kai kuriais atvejais – prikurtimo priežastį.

Nustatant ligos diagnozę, otorinolaringologams taip pat labai praverčia Regioninėje Telšių ligoninėje esančiame kompiuterinės tomografijos kabinete daromi tyrimai. Kompiuterine tomograma nustatomi klausos nervo sutrikimai, diagnozuojamas sinusitas.

Gydytojai otorinolaringologai pabrėžia, kad jų darbo procese vienas svarbiausių faktorių – geras apšvietimas. Pasitelkdami specialius medicininius instrumentus, gerą apšvietimą ir remdamiesi atliktų tyrimų duomenimis, Regioninės Telšių ligoninės konsultacinės poliklinikos LOR kabinete dirbantys otorinolaringologai greitai ir profesionaliai diagnozuoja ligas, skiria atitinkamą gydymą.

 

Pacientų skaičius priklauso nuo sezono

Regioninės Telšių ligoninės LOR kabinete per metus apsilanko apie 3 000 pacientų. Nors sergančiųjų sulaukiama ištisus metus, tačiau vienu metų laiku jų būna mažiau, kitu – daugiau. Nuo sezono priklauso ir negalavimai, nustatomos ligos.

N. Bendžiūtė bei A. Tamulionis pastebėjo, kad vasarą daugiau pasitaiko alerginių susirgimų, dėl maudynių padaugėja ausų ligų, sieros kamščių problemų. Pavasarį ir rudenį daugiau būna sergančiųjų viršutinių kvėpavimo takų ligomis.

Dažnai ligonių padaugėja staiga atšalus orams arba esant atlydžiui. Dažniausiai diagnozuojami susirgimai – ausų uždegimai, sinusitas, gerklės abscesai.

Nepriklausomai nuo sezono, pasitaiko besiskundžiančiųjų ūminiais klausos sutrikimais. Tokia patologija išgydoma greičiau, o kai yra klausos nervo neuritas – lėtiniai klausos sutrikimai, gydymui skiriamas ilgesnis laikotarpis.

Ausis, nosis, gerklė – tarpusavyje susiję organai, todėl neretai pasitaiko, kad ligos užklumpa visus tris organus, tačiau būna ir tokių atvejų, kada reikia gydyti pavienius susirgimus.

Kvėpavimo takai jungiasi su virškinamuoju traktu, todėl pasitaiko atvejų, kada įvairios virškinimo takų patologijos sukelia negalavimus gerklės, nosies, ausų srityje.

Ausyse ir nosyje aptinkama įvairių svetimkūnių

Regioninės Telšių ligoninės konsultacinės poliklinikos otorinolaringologai pasakoja per ilgus darbo metus diagnozavę įvairių patologijų. Labiausiai stebina pacientų ausyse, nosyje rastų svetimkūnių įvairumas. Rasti ausyse užsilikusių vatos gumuliukų – kasdienybė, tačiau LOR specialistai teigia iš ausų ne kartą ištraukę grūdų, tarakonų, sparnuočių, riešutų, pupų, žirnių, kitų svetimkūnių. Nosyje medikams yra tekę rasti elementų.

„Vienai mergaitei dvejus metus ištisai kraujuodavo nosis ir niekas negalėjo nustatyti šios patologijos priežasties. Per apžiūrą pastebėjau, kad nosies viduje kažkas blizga. Pasirodo, ten buvo jau aprūdijusi „knopkė“, – darbo patirtimi dalijosi A. Tamulionis.

Medikai pridūrė, kad neretai pacientai su svetimkūniais ausyse, nosyse atvažiuoja naktį, vakare, todėl išskirtiniais atvejais tenka dirbti ir po darbo valandų.

 

Būtina laiku kreiptis į medikus

LOR specialistai tvirtina neretai sulaukiantys pacientų, kurie, pasitelkę įvairias metodikas, gydosi patys ir dar labiau apsunkina esamą būklę.

Medikai iš savo patirties pasakoja, kad pacientai mėgsta į ausį prisikišti svogūnų, česnakų, kitų, pasak jų, gydomųjų galių turinčių priemonių.

„Taip ligos užsitęsia ir pacientai save dar labiau sužaloja. O kuo ilgiau ausis negydoma, tuo paskui sunkiau ji išgyja“, – sakė N. Bendžiūtė.

Otorinolaringologai pabrėžia, jog staiga praradus klausą, reikia kuo greičiau kreiptis į medikus. Kai yra ūmus nervo pažeidimas, labai svarbus laikas – praėjus ilgesniam laiko tarpui, jo atgaivinti gali ir nepavykti.

„Nesuspėjus laiku diagnozuoti ligos ir užkirsti kelio jos komplikacijoms, galima visai apkursti. Geriausiai į medikus kreiptis nepraėjus trims dienoms po ausies užgulimo“, – rekomendavo A. Tamulionis.

Jis sakė, kad, patyrus nosies traumą, į specialistus taip pat būtina kreiptis per 3 dienas. Lūžus nosies pertvarai, greitai sureagavus dar galima rankomis sugrąžinti nukrypimus, o į medikus pagalbos kreipusis po ilgesnio laikotarpio, viskas gali būti sugiję, ir nosies formos jau nebepakeisi.

„LOR kabinete laukiami visi pacientai – kiekvienam jų reikia pagalbos ir kiekvienas jų atneša savotiško džiaugsmo“, – teigia Regioninės Telšių ligoninės konsultacinės poliklinikos LOR kabineto darbuotojai.

LOR kabineto darbuotojai: D.Jokubauskienė, N.Bendžiūtė, D.Vaitkienė, A.Tamulionis

A.Sinkevičienė pacientų klausą tikrina darydama audiogramas.