Naujienos

2014-01-16 11:01:25

Iš Reabilitacijos skyriaus — naujais žingsniais į gyvenimą

Įvairios traumos, avarijos, operacijos, neurologiniai susirgimai į ligos patalą paguldo tiek labai jaunus, tiek vyresnio amžiaus žmones. Regioninės Telšių ligoninės Reabilitacijos skyriuje mokomasi iš naujo judėti, valgyti, apsirengti, net gyventi. Pacientams suteikiamos masažo, vandens ir kitos procedūros, padedančios kuo greičiau pasveikti.

Pacientai tampa it šeimos nariai

Kaip teigia skyriaus darbuotojos, kartais ir pirmasis iš naujo žengtas žingsnis jau didelė pergalė sveikimo procese. Kad greičiau būtų pasiektas norimas rezultatas, prisideda ir rūpestingas Reabilitacijos skyriaus medikų kolektyvas, kineziterapeutai, ergoterapeutės psichologės, socialinės darbuotojos, kiti medikai.

Skyriaus vedėja Silva Juknienė sako, kad skyriaus darbuotojai dirba ne vien iš pareigos, bet ir iš pašaukimo ir meilės gydytojo profesijai. Čia pacientai praleidžia nemažai laiko, tad tampa kaip šeimos nariai. Reabilitacijos skyriuje, kuris skaičiuoja keturioliktus metus, regis, ligonių niekada netrūksta, o ir darbas verda lyg bičių avilyje, nes šis skyrius - vienas didžiausių ligoninėje, kabinetai išsidėstę net per keletą aukštų. Per tuos metus daug kas pakeista, renovuota, atnaujinta. Prie spartesnio pacientų sveikimo prisideda ir nauja medicininė įranga, neseniai sulaukta finansinės paramos iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Vykdyto projekto pavadinimas: „VšĮ Regioninės Telšių ligoninės teikiamų paslaugų kokybės gerinimas modernizuojant dienos chirurgijos, ambulatorinės reabilitacijos, palaikomojo gydymo ir slaugos, paliatyviosios pagalbos paslaugų infrastruktūrą“. Remonto darbams išleista 342 881,89 Lt ir nupirkta medicininės įrangos už 543 998 Lt. Šio projekto įgyvendinimas baigtas 2012 metų lapkričio 30 dieną.

Po renovacijos — geresnės sąlygos pacientams

„Po renovacijos, kuri atlikta prieš 1,5 metų, labai daug kas pasikeitė. Naujai sutvarkytas baseinas, įrengta kilpų terapija ir kitos naudingos procedūros, lengvinančios pacientų būklę bei spartinančios ligonių gijimą“,- sakė Reabilitacijos skyriaus vedėja S.Juknienė.

Pasak medikės, anksčiau po sunkių traumų ar operacijų reabilituotis ligoniai būdavo siunčiami į Kauno klinikas, Vilniaus, Klaipėdos ligonines arba į sanatorijas Palangoje bei Druskininkuose. Pacientams, gyvenantiems užmiestyje, būdavo sunku ir nepatogu vykti į kitus miestus. Tad Telšiuose įkurtas Reabilitacijos skyrius labai naudingas ligoniams ir jų artimiesiems.

Anksčiau, kai nebuvo suteikta Europos Sąjungos parama, skyrius gaudavo nemažai medicininės įrangos, technikos ir kitų būtinų priemonių iš Vokietijos, Švedijos, Jungtinių Amerikos Valstijų. Be to, gydytoja dėkojo ir ligoninės direktorei Almai Vitkienei, kuri prisidėjo prie to, kad būtų renovuotas šis skyrius. Reabilitacijos skyriuje prie ligonių sveikimo prisideda ir ergoterapeutai, skyriaus medikai, slaugytojos ir kiti darbuotojai.

Kaip teigė skyriaus vedėja S.Juknienė ir vyr. slaugytoja Daiva Venckienė, pacientai dažniausiai pasitaiko geranoriški ir sukalbami, tačiau kartais tenka ir griežtesnį žodį tarti. D.Venckienė pasakojo, kad pacientų patogumui yra įrengtas poilsio kambarys su televizoriumi ir mini biblioteka, kurioje galima paskaityti knygų. „Pacientai Reabilitacijos skyriuje gali išbūti nuo 18 iki 24 dienų, o ilgiausiai - iki 32, kaip reglamentuota LR Sveikatos apsaugos ministerijos“,— kalbėjo S.Juknienė.

Paklaustos, kas sunkiausia jų darbe, medikės teigė, kad sunku matyti, kaip žmonės išeina iš gyvenimo. „Prie Reabilitacijos skyriaus prijungtos ir Slaugos palaikomojo gydymo lovos, tad neišvengiamai susiduriame su atvejais, kai žmonės miršta. Tai yra labai skaudu. Tačiau čia - kaip gyvenime, vieni išgyvena ir pagyja, kiti - miršta. Mūsų darbe gyvenimas ir mirtis stipriai susipynę“,- kalbėjo medikė.

Didžiausias įvertinimas — pagerėjusi paciento sveikata

Skyriaus vedėja S.Juknienė — tikra telšiškė. Baigusi tuometį Kauno medicinos institutą, po studijų sugrįžo dirbti į Telšių ligoninę, kur sėkmingai dirba jau 30 metų. Gydytoja ne kartą stažavosi ir Lietuvoje, ir Vokietijoje.

Skyriaus vyr. slaugytoja Daiva Venckienė pasakojo, kad, baigusi tuometę Šiaulių medicinos mokyklą, iš pradžių gavo paskyrimą į Varnių ligoninę, kiek vėliau dirbo konsultacinėje poliklinikoje ir galiausiai atėjo į Reabilitacijos skyrių, kuriame - jau 32 metus.

Skyriaus vedėja džiaugėsi kolektyvu ir geru jų darbu. Tačiau teigė, kad skyriuje dominuoja matriarchatas. Čia dirba tik vienas jaunas kineziterapeutas — Vytautas Miškinis. Ankstyvojoje reabilitacijoje dirba apie 40 žmonių, kurių indėlis į pacientų sveikatą taip pat nemažas. Prie to labai prisideda gydytoja Eglė Kučikienė, socialinė darbuotoja Violeta Gudienė, kineziterapeutai Irma Ališauskytė-Mickevičienė, Kristina Žimkienė, Asta Kulevičienė, Vytautas Miškinis, vyr. slaugytoja Daiva Venckienė, logopedė Vincenta Kriukienė, psichologė Violeta Šilinskienė, ergoterapeutės Odeta Statkuvienė ir Viktorija Linkevičiūtė, masažistės-slaugytojos Albina Trilikauskienė, Violeta Buividavičienė, slaugytojos Elena Vaičiukynienė, Janina Abromavičienė ir kiti skyriaus darbuotojai.

Prieš daugiau nei pusmetį Regioninėje Telšių ligoninėje lankėsi Ministro Pirmininko patarėjas sveikatai Antanas Vinkus, kuris taip pat gyrė Reabilitacijos skyriaus darbuotojus ir naujai surenovuotas skyriaus patalpas. Tąkart apsilankęs skyriuje jis pakalbėjo su pacientais ir skyriaus vedėja. S.Juknienė papasakojo apie po insultų, stuburo išvaržų, sudėtingų operacijų ar sunkių traumų besigydančius ligonius, taikomas ergoterapijos, kineziterapijos, reabilitacijos priemones, skiriamą logopedo, psichologo pagalbą, masažo, vandens ir kitas procedūras, kurios padeda ligoniams gerinti sveikatą.

Linkėjo mažiau sirgti ir daugiau judėti

Skyriaus vedėja S.Juknienė pasakojo, kad prieš didžiąsias metų šventes visada padaugėja pacientų. Ir šiuo metu jų netrūksta. Prieš Naujuosius metus S.Juknienė ir D.Venckienė pacientams linkėjo geros sveikatos, kuo mažiau sirgti bei daugiau judėti, nes judėjimas yra labai svarbus. Medikės įsitikinusios, kad didžiausias džiaugsmas gydytojams yra tada, kai pacientas iš sunkios būklės ima sparčiai taisytis. „Vieniems pacientams didelis pasiekimas būna jau tada, kai patys sugeba atsikelti iš lovos ir nueina iki tualeto, kitiems — kai pamažu pradeda vaikščioti, patys gali apsirengti, pavalgyti“,- pasakojo medikė.
Ji pastebėjo, kad labai aktuali šių dienų problema - judėjimo stoka. Žmonės daug laiko praleidžia prie kompiuterių, televizorių, tad gydytoja priminė, kad būtina kasdien kuo daugiau judėti, nes taip galima išvengti nemažai ligų.

Simona Damanskytė