Naujienos

2013-10-29 10:10:46

Į užsiėmimus būsimus tėvelius kviečia „Motinystės mokykla“

Gimstančio mažylio laukimas — stebuklingiausias ir žaviausias gyvenimo periodas, tačiau kiekvieną būsimą mamytę, taip pat ir tėvelį, kamuoja nežinia, kaip viskas pasikeis po vaiko gimimo, kaip juo reikės rūpintis, kaip maitinti ir panašiai. Informacijos galima rasti visur: knygose, internete, spaudoje, tačiau gydytojo patarimai nėštumo metu ir po gimdymo — svarbiausi.

Mokys pažinti save

„Su kolegomis nusprendėme atgaivinti užsiėmimus nėščiosioms ir jų partneriams, nes literatūros yra daug, kurią galima skaityti, tačiau medikų pasakojimai apie fiziologiškai kintantį moters kūną, pasidalinimas patirtimi, skiriamos rekomendacijos būsimiems tėveliams, daug svarbiau,— sakė Regioninės Telšių ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėja gydytoja Ona Blauzdžiūnienė ir pridūrė,— džiaugtumėmės, jei atsirastų norinčių kuo daugiau sužinoti apie nėštumą, jo fiziologiją apie gimdymą ir naujagimio priežiūrą“.

Bus skaitomos keturios paskaitos, kurias būsimiesiems tėveliams dėstys Regioninėje Telšių ligoninėje Akušerijos-ginekologijos skyriuje dirbančios specialistės, savo darbą gerai išmanančios gydytojos.

Nuo lapkričio 13-osios kiekvieną trečiadienį 12 valandą Regioninės Telšių ligoninės konferencijų salėje (Kalno g. 40, IV aukšte) vyks „Motinystės mokyklos“ užsiėmimai. 

"Motinystės mokyklos" užsiėmimus ves gydytojos (iš kairės) Renė Gudauskienė, Marina Girčienė, Ona Blauzdžiūnienė, Vilūnė Intaitė.

Buvusi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų docentė medicinos daktarė Vilūnė Intaitė skaitys paskaitą „Gyvybės pradėjimas. Gyvenimas iki gimimo. Moters organizmo kitimai nėštumo metu, moters mityba“. Gydytojai pastebi, kad ne viena besilaukianti moteris išsigąsta savo kūno anatominių ir fiziologinių pokyčių, pradeda lankytis pas gydytojus įtardamos kažką negero. 

„Lizdo sukimo sindromas“

Antrąją paskaitą „Artėjančio gimdymo požymiai. Gimdymo eiga“ skaitys gydytoja O.Blauzdžiūnienė. Besilaukiančioms mamoms ir mažylio laukiantiems tėvams bus demonstruojamas filmas. „Kalbėsiu apie vadinamąjį „lizdo sukimo sindromą“ — metą, kuomet
dažniau norisi užsukti į būsimo mažylio kambarį“,— pasakojo Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėja.

Apsilankiusioms antrojoje paskaitoje bus paaiškinta apie artėjančio gimdymo požymius. „Jau nuo 37-osios savaitės gali prasidėti nereguliarūs „paruošiamieji sąrėmiai“, kuriuos nėščioji gali palaikyti gimdymo pradžia. Tikrasis gimdymas prasideda tuomet, kai gimda susitraukia ne mažiau kaip vieną kartą kas dešimt minučių, o procesas tęsiasi valandą ir daugiau“,— aiškino O.Blauzdžiūnienė.

37-ąją nėštumo savaitę gydytojas moteriai turi pasiūlyti atlikti tyrimą dėl B grupės streptoko. Jis  — pagrindinė ankstyvos naujagimių infekcijos (sepsio, meningito, plaučių uždegimo) priežastis. Tačiau ši sunki patologija išsivysto tik 5 procentams naujagimių iš 100 kolonizuotų B grupės streptokokų.

„Pernešiojimo nėra, tik gimti gali pernešiotas kūdikis. Nėštumas kiekvienai moteriai trunka individualiai — nuo 38 iki 42 savaičių. Leidžiama, kad nėštumas užsitęstų iki 14 dienų esant gerai vaisiaus būklei. Vertinimas vyksta aparatiniais metodais ir nėščiajai skaičiuojant vaisiaus judesius.Gyvas mitas, kad būtina skatinti gimdymą vos tik sukanka „gimdymo terminas“, tačiau kišimasis į natūralų gimdymo prasidėjimą dažnai sukelia įvairių komplikacijų.

Pirmosios dvi gyvenimo valandos

Trečioji paskaita apie „Natūralų naujagimių maitinimą“ bus dėstoma gydytojos neonatologės Renės Gudauskienės. „Naujagimį būtina pamaitinti per pirmąsias dvi valandas, įprastai jis pamaitinamas jau per pirmąjį pusvalandį. Vos gimusį mažylį akušerė padeda motinai ant krūtinės, kad šis „apsisėtų“ šeimos bakterijomis. Motinos piene yra imunoglobulinų, kurie nulemia naujagimio imuninę sistemą. Pirmosiomis trimis kūdikio gimimo paromis jis maitinamas priešpieniu, su kuriuo greičiau pasišalina mekonijus, sustiprėja priešgeltiniai faktoriai“,— aiškino R.Gudauskienė.

Neonatologė pastebi, kad vis dažniau naujagimių motinų skundžiasi netinkama savo krūtinės spenelių forma. „Mamytės nuogąstauja, kad dėl jų plokščio ar įdubusio spenelio negalės maitinti kūdikio, tačiau galiu drąsiai patvirtinti, kad nėra blogų spenelių, yra tik nenoras maitinti. Dar gimdykloje per pirmąsias dvi valandas motinos išmokomos žindyti kūdikį ir noriu pasidžiaugti, jog net 99,99 proc. gimdyvių ir toliau maitina savo vaikelius pienu“,— sakė gydytoja R.Gudauskienė.

„Norinčių maitinti motinų neturėtų slėgti kokios nors problemos, kad visada būtų pieno, su mažyliu reikia daug kalbėtis, skatinti glaudžius ryšius tarp tėvo ir vaiko“,— teigė R.Gudauskienė. O kad motinos ir naujagimio tarpusavio ryšys pirmosiomis dienomis būtų dar stipresnis, medikai skatina vengti televizoriaus, į palatą nesivežti kompiuterių.

Pirmosios 8 savaitės

Paskutinioji paskaita, kurią dėstys gydytoja Marina Girčienė, vadinasi „Pogimdyvinis laikotarpis. Kontracepcija“. Medikė aiškino, jog per užsiėmimą papasakos, kas gali nutikti per pirmąsias aštuonias savaites po gimdymo, ko moteriai tikėtis ir kada reikėtų kreiptis į medikus dėl galimų komplikacijų.

„Atrodo, moterys šiais laikais viską žino, tačiau neretai nutinka nenumatytų dalykų, dėl ko mamytės išsigąsta. Daugiausiai problemų kyla dėl pernelyg didelio kraujavimo, krūtų uždegimo, atsiradusio karščiavimo“,— aiškino M.Girčienė. Gydytoja pasakojo, kad per paskaitą pristatys kontracepcijos rūšis, paaiškins moterims, kokia mankšta yra tinkama norint susigrąžinti buvusį svorį.

Kalbinta Regioninės Telšių ligoninės direktorė Alma Vitkienė džiaugiasi netrukus prasidėsiančiais „Motinystės mokyklos“ užsiėmimais: „Akušerijos-ginekologijos skyrius visiškai suformuotas, beveik visur atliktas remontas, pastatyta nauja aparatūra. Savo darbą puikiai dirba ir išmano profesionalių medikų komanda, galinti dirbti su gimdyvėmis ir pasirūpinti patologiją turinčiomis pacientėmis. Džiugu, kad skyriaus vedėja O.Blauzdžiūnienė ir visas kolektyvas pasirengę naujam etapui mokyti būsimas mamytes pasiruošti gimdyti ir prižiūrėti naujagimius“.

Donata Kazlauskienė