Naujienos

2015-03-12 03:03:41

Echoskopijos Regioninės Telšių ligoninės konsultacinėje poliklinikoje atliekamos moderniu aparatu

Echoskopija – tai tyrimo metodas žmogui nekenksmingais ultragarso spinduliais. Šiuo metu ultragarsiniai tyrimai – plačiausiai gydytojų praktikoje naudojamas diagnostinis metodas. Jis medikui  padeda nustatyti vidaus organų būklę, pakitimus.
Regioninės Telšių ligoninės konsultacinėje poliklinikoje echoskopijos atliekamos nauju, moderniu aparatu. Paslaugą gyventojams teikia kvalifikuoti ir patyrę specialistai Jonas Dielkus ir Audronė Dargužienė.

Monika KRIŠČIŪNAITĖ

Įsigijo naują aparatą
Nuo 2014-ųjų pavasario Regioninės Telšių ligoninės konsultacinės poliklinikos echoskopijos kabinete pacientai tiriami nauja ir modernia aparatūra. Regioninė Telšių ligoninė savo lėšomis įsigijo naujutėlaitį vokiečių kompanijos „Siemens ACUSON“ ultragarsinės diagnostikos aparatą.
Nors naujasis echoskopas, kaip ir anksčiau turėtas aparatas, susideda iš daviklio, kompiuterio ir ekrano, tačiau atkuriami vaizdai – gerokai ryškesni.
„Šis aparatas itin modernus, didelės raiškos, dėl ko atliekant echoskopiją yra daug geresnis matomumas. Aparatas atkuria nepaprastai tikslius ir kokybiškus vaizdus, kas padeda greičiau ir geriau nustatyti diagnozę“, – džiaugiasi gydytoja echoskopuotoja A. Dargužienė.
Jai pritaria ir kolega echoskopuotojas J. Dielkus. Medikas pastebi, kad modernėjančios technologijos gerokai pagerino darbo kokybę: bėgant metams aparatai tobulėja, o matomumas ekrane tapo puikus.
„Senų aparatų raiška buvo prasta, ekrane vaizdą matydavome tarsi pro užuolaidą. Taip ne viską ir aptikdavome, sunkiau buvo tiksliai diagnozuoti patologijas. Dirbant su nauju aparatu viskas paprasčiau“, – kalbėjo echoskopuotojas.

Tiria įvairius organus
Naujai įsigytu echoskopu tiriami įvairūs organai. Tai pilvo, lytiniai ir šlapimo sistemos organai, taip pat skydliaukė, krūtys, paviršiniai dariniai ir kt. Pilvo organų echoskopijos tyrimu nustatoma organų būklė ir pakitimai: kasos, blužnies, taip pat tulžies pūslės ir latakų, kepenų (cistos, augliai, metastazės) patologijos. Echoskopu taip pat gali būti nustatyti inkstų, sėklidžių, prostatos, šlapimo pūslės, moters lyties organų būklė ir pakitimai. Skydliaukės echoskopiniu tyrimu nustatomos cistos, skydliaukės dariniai, jų struktūros ir dydžio pokyčiai.
„Echoskopija – žmogaus organizmui jokio skausmo ar kitokio diskomforto nesukeliantis tyrimas. Be to, jis visiškai nekenksmingas, todėl pacientui jis gali būti daromas net ir kelis kartus per dieną“, – pasakojo J. Dielkus.
Medikas pabrėžė, kad echoskopija gali būti atliekama įvairaus amžiaus žmonėms. Tyrimas ultragarsu gali būti taikomas ir nėščioms moterims, ir vos gimusiems kūdikiams – tyrimas organizmui neigiamo poveikio neturės.

Dirba patyrę echoskopuotojai
Regioninės Telšių ligoninės konsultacinės poliklinikos echoskopijos kabinete kasdien vidutiniškai ištiriama apie 30 ligonių. Su naujuoju aparatu per metus kabinete padaroma iki 7000 tyrimų. Echoskopijas atliekantys medikai – kvalifikuoti ir patyrę. A. Dargužienė mediko kėdėje – 26 metus. 19 iš jų moteris echoskopuoja. Šias pareigas medikė derina su vaikų ligų gydytojos darbu.
34-erių metų darbo stažą sukaupęs J. Dielkus atlieka echoskopijas bei dirba chirurgu. Su echoskopu gydytojas tyrimus atlieka 16 metų.
„Tyrimo kokybė įprastai priklauso nuo dviejų faktorių – specialisto patirties ir aparato. Gali turėti praktikos, bet jeigu nebus gero aparato, daug ko gali nematyti. Džiaugiamės šiuo metu Telšiuose turėdami geriausią echoskopą ir galėdami pacientams pasiūlyti puikią paslaugą“, – kalbėjo echoskopuotojai.

Paslauga teikiama ištisą parą
Regioninės Telšių ligoninės echoskopuotojai pakaitomis kiekvieną darbo dieną dirba nuo 8 val. iki 14 val. Tyrimai atliekami rytais todėl, kad daugumą echoskopijų reikia daryti nevalgius ir negėrus. Su pilna šlapimo pūsle rekomenduojama atlikti tik inkstų, šlapimo pūslės, prostatos, šlapimtakių, lytinių organų echoskopiją.
Pasitaiko nemažai atvejų, kada echoskopijas būtina atlikti išimties tvarka. Jeigu nustatant diagnozę, pasirenkant gydymo taktiką, daktarui reikia echoskopinių tyrimų, medikai juos pasiruošę atlikti ištisą parą.
Echoskopuotojai dažniausiai yra iškviečiami traumų ištiktiems, galimai patiriantiems vidinį kraujavimą ir dėl kitų nenustatytų priežasčių prastai besijaučiantiems ligoniams. Ultragarso tyrimas padeda nustatyti uždegimą, įvertinti organų būklę, nuspręsti, ar pacientui reikalinga operacija. 
„Pavyzdžiui, į ligoninę atvežtam pageltusiam pacientui tulžies pūslėje gali būti įstrigęs akmuo, bendrame tulžies latake arba kasos galvutėje gali būti navikas, arba gali būti aptiktas kepenų uždegimas – hepatitas. Atlikę tyrimą mes galime daug ką pasakyti apie patologiją“,– teigė A. Dargužienė.
Telšiškiai kviečiami apsilankyti Regioninės Telšių ligoninės konsultacinės poliklinikos echoskopijų kabinete Nr. 117. Privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems asmenims tyrimas atliekamas nemokamai. Tik reikia turėti šeimos gydytojo siuntimą.

A.Dargužienė, J.Seiliuvienė, J.Dielkus.


A.Dargužienė atlieka echoskopiją.

Regioninės Telšių ligoninės konsultacinės poliklinikos echoskopijos kabineto numeris –117
J. Dielkus dirba I-V nuo 8 val. iki 9:30 val.
A. Dargužienė dirba I-V nuo 9:30 val. iki 14 val.