2013-07-15 01:07:19

Dienos chirurgija - greita ir patogi paslauga

Ypač Vakaruose paplitusi dienos chirurgija atkeliavo ir į Lietuvą. Tai tokia gydymo forma, kai po ne itin sudėtingų operacijų pacientas tą pačią dieną keliauja namo. Dienos chirurgijos paslaugos Lietuvoje sudaro 13,9 proc. aktyviojo gydymo paslaugų. Regioninėje Telšių ligoninėje prieš metus taip pat pradėtos teikti šios paslaugos. Apie jas išsamiau papasakojo Chirurgijos skyriaus vedėjas SIGITAS MATULAITIS ir vyr.slaugytoja BIRUTĖ KIBURIENĖ.

Patogus gydymas

Dienos chirurgija daugeliui patinka dėl to, kad yra patogu (ypač dirbantiems) ir sudaro mažesnes finansines sąnaudas. Pastebėta, kad atliekant operaciją dienos chirurgijoje, normalus gyvenimo ritmas pasikeičia tik minimaliai, o vaikai ir senjorai su šeima išsiskiria trumpam taip nepatirdami diskomforto. Be to, nereikia ilgai laukti operacijos dėl laisvų lovų trūkumo ligoninėse. Dažnai žmonės tokias procedūras susiplanuoja per atostogas.

Kaip pasakojo B.Kiburienė, Regioninės Telšių ligoninės dienos chirurgijoje suskaičiuojama trylika lovų šešiose palatose, jas dienos metu aptarnauja trys slaugytojos. Atostogų metu -- dvi. Ir dienos chirurgijoje, ir Chirurgijos skyriuje dirba keturi gydytojai: Sigitas Matulaitis, Jonas Dielkus, Artūras Norkus, Vytautas Girčys, o jiems talkina budintis gydytojas Alvydas Vaidakavičius bei rezidentai.
„Dienos chirurgijoje atliekamos įvairios planinės operacijos, yra tvarstomasis, turime specialų aparatą karpoms ir apgamams šalinti. Čia gydomi skirtingo amžiaus pacientai“,-- pasakojo šiemet 40-ąją darbo sukaktį švęsianti B.Kiburienė ir pridūrė, kad bendrųjų praktikos slaugytojų personalas ypač paslaugus pacientams ir jų darbas nelieka neįvertintas pacientų.

Chirurgijos skyriaus vedėjas S.Matulaitis minėjo, jog dienos chirurgijoje pacientai gydomi 24 valandas, ypač išimtiniais atvejais -- 48 valandas. Čia atliekamos šešios operacijų grupės: šalinami gerybiniai augliai, atliekamos urologinės ir ginekologinės, laparoskopinės ir venų operacijos. „Apmaudu, tačiau mūsų ligoninėje dažnai atvyksta pacientų iš kitur. Ligoniai kreipiasi į mus dėl prastai atliktos operacijos, tad dažnai atliekame jau atlikto darbo korekciją“,-- pastebėjo S.Matulaitis.

Per 2012-uosius Regioninėje Telšių ligoninėje atlikta 100 dienos chirurgijos operacijų.

Nesaugi medicina

Reikalavimai teikti dienos chirurgijos paslaugas patvirtinti prieš dešimtmetį. Tokioms operacijoms priskiriamų sąraše daugiausia su nedidelėmis invazijomis ginekologinių, urologinių, ortopedinių, LOR, oftalmologinių, bendrosios chirurgijos operacijų. Pereinant prie dienos chirurgijos Lietuvoje pasinaudota šioje srityje ypač pažengusių skandinavų patirtimi. Regioninėje Telšių ligoninėje dienos chirurgijos paslaugos teikiamos atskirame padalinyje, yra palatos, ligoniais rūpinasi personalas.

Chirurgijos skyriaus vedėjo pastebėjimu, dienos chirurgija -- ne itin pasiteisinęs gydymas. Dėl trumpo pacientų gydimosi atsiranda rizika komplikacijoms susidaryti, sumažėja galimybės skirti saugią pagalbą pacientui, tačiau valstybei ekonomiškai plėtoti dienos chirurgiją yra paranku.

Pasak S.Matulaičio, mažosios ligoninės teikia vien tik dienos chirurgijos paslaugas, o tokio lygio gydymo įstaigos kaip Regioninės Telšių ligoninės medikai neretai atlikę dienos chirurgiją priversti skirti pacientui stacionarų gydymą, nes 24 valandų ligonio būklei pagerėti nepakanka. „Ūmūs susirgimai dienos chirurgijoje negali būti gydomi. Pavyzdžiui, pilvo išvaržos operacija tinkamesnė įprastame stacionare nei dienos chirurgijoje. Bet pastarąją plėtojome norėdami sumažinti laukiančių pacientų eiles. Kita vertus, pacientų gydymas neturėtų būti vertinamas tarsi konvejeris, ligoniui reikia skirti tiek laiko, kiek būtina“,-- sakė S.Matulaitis.

Didelės investicijos

Praėjusiais metais baigtas projektas „VšĮ Regioninės Telšių ligoninės teikiamų paslaugų kokybės gerinimas modernizuojant dienos chirurgijos, ambulatorinės reabilitacijos, palaikomojo gydymo ir slaugos, paliatyviosios pagalbos paslaugų infrastruktūrą“. Jo vertė -- beveik 3 mln. litų. Kaip ir buvo numatyta projekte, atlikti visi darbai.

Dienos chirurgijos laikas prailgintas iki 48 valandų buvo dėl medicininių ir socialinių priežasčių, nes rajonų žmonės dažnai neturi galimybių vakarais parvykti namo. Paciento saugumui nustatyti griežti reikalavimai, tad dienos chirurgijos paslaugas galima teikti tik šalia tikrąją chirurgiją turinčių stacionarų, kurie atitinka anestezijos bei reanimacijos reikalavimus. Regioninė Telšių ligoninė atitinka reikalavimus ir jau metus vykdo dienos chirurgijos veiklą.

Dienos chirurgija -- tai nauja medicinos paslaugų teikimo forma, kai operacijos atliekamos ir pacientas išleidžiamas į namus tą pačią dieną arba kitos dienos rytą. Paciento laiką ligoninėje sutrumpinti leidžia anestezijos ir chirurgijos metodų spartus tobulėjimas. Modernūs nuskausminantys vaistai puikiai apsaugo nuo skausmo operacijos metu ir pooperaciniu laikotarpiu bei neturi šalutinio poveikio (pykinimo, vėmimo, galvos skausmo ir kt.). Šiuolaikiški minimaliai invaziniai chirurgijos metodai leidžia per mažą žaizdą atlikti didelę ir sudėtingą operaciją. Maža žaizda -- nedidelis skausmas. Ligonis anksti pradeda judėti, greitai tampa darbingas.

Donata Kazlauskienė