Naujienos

2014-04-14 11:04:28

Birutė Vaidakavičienė: Cukrinis diabetas – XXI amžiaus rykštė

Cukrinis diabetas (cukraligė) – visuomenėje plačiai paplitusi liga. Negydoma lemia įvairias komplikacijas: regos, inkstų ir kitų organų sutrikimus, insultą, infarktą, galūnių nejautrą ir net mirtį. Be to, žmonėms, sergantiems cukralige, palyginti su sveikaisiais, lėčiau gyja žaizdos. „Ši liga baisi tuo, kad savo darbą daro tyliai – nieko neskauda“, – taria VšĮ Regioninės Telšių ligoninės Vidaus ligų skyriaus vedėja, gydytoja endokrinologė Birutė Vaidakavičienė. Ji pabrėžia, jog su cukralige kiekvienas pacientas gali susidraugauti – tereikia išmokti save stebėti ir tinkamai prižiūrėti. Tad susirgus pulti į paniką nevalia – sparčiai modernėjančioje VšĮ Regioninėje Telšių ligoninėje (Kalno g. 40, Telšiai) kiekvienam cukriniu diabetu sergančiam pacientui suteikiamos kvalifikuotos ir aukščiausius standartus atitinkančios paslaugos. Regioninėje Telšių ligoninėje pacientų laukia net Diabeto pėdos kabinetas, kurio darbuotojai padės išvengti žaizdų ir paskatins jų gijimą.
Apie cukrinį diabetą, jo profilaktiką ir gydymą „Telšių ŽINIŲ“ skaitytojams pasakoja endokrinologė B. Vaidakavičienė.

Skaistė SADONYTĖ


„Šiandieną pasaulyje cukriniam diabetui – išsivysčiusios civilizacijos ligai – skiriama ypač daug dėmesio. Cukrus lemia be galo daug komplikacijų, paūmina visų ligų eigą, sąlygoja didelį mirtingumą“, – pokalbį pradeda B. Vaidakavičienė. Medikė skaitytojų gąsdinti šia liga nelinkusi. Tačiau, atsižvelgdama į telšiškių pasyvumą, perspėja: dėl cukraligės dažnai tenka amputuoti kojas, daryti inkstų hemodializes, pacientus ištinka insultai, infarktai. Neretai užfiksuojama net mirtinų atvejų. Gydytoja prisimena skaudų įvykį: Regioninėje Telšių ligoninėje mirė iš kaimo atvežtas cukralige sirgęs, bet nesigydęs žmogus – jo neišgelbėjo ir galūnių amputacija. Tad pradėti savimi rūpintis tikrai verta.

Maistą būtina derinti su fiziniu aktyvumu

Cukraligė gali būti paveldima. Tačiau, kaip pažymi endokrinologė, šia liga dažniausiai susergama dėl besaikio ir nesveikų produktų valgymo, mitybos ir fizinio krūvio proporcijos nesilaikymo.
„Cukrus atsirado palyginti neseniai, tačiau jo vartojimas išaugo tūkstančius kartų. Cukrinio diabeto pagrindas yra fizinio krūvio ir mitybos neatitikimas. Jaučiame alkį, skrandžiai dideli, bet nejudame: sėdime prie kompiuterių, televizoriaus ir „ėdame“ perdirbtą, cheminį maistą. Žinoma, miškakirtys gali suvartoti 5000–6000 kalorijų per dieną, bet fizinio krūvio vengiantys asmenys neturėtų vartoti daugiau kaip 2000 kalorijų.
Būčiau valdžioje – pirmiausia pakelčiau akcizus cukrui, pyragams ir kitiems saldumynams, gėrimams“, – apie grėsmes perspėja B. Vaidakavičienė. Jos įsitikinimu, saldumynai yra savotiška narkomanija, priklausomybė, kurių (rūkalų, alkoholio ar kt.) tikriausiai turime visi.

Cukralige serga net vaikai

Cukriniu diabetu serga įvairaus amžiaus žmonės. Iš Biržų kilusi medikė sako, jog ši liga pirštu grūmoja net vaikams, kurių mityba ir fiziniu aktyvumu nesirūpinama.
Liga yra dviejų tipų – pirmojo ir antrojo. „Pirmasis tipas atsiranda staiga, kasoje sutrikus insulino gamybai. Dažniausiai serga jauni žmonės. Komplikacijos vystosi negreitai, be jų galima pragyventi penkerius metus. Antrasis tipas kamuoja vyresniojo amžiaus pacientus: insulino gaminama per daug, tačiau to mūsų organizmas nejaučia ir perteklius virsta riebalais – nutukimu. Abiejų ligos tipų gydymas skiriasi, o komplikacijos dažniau būdingos antrajam tipui, nes liga pakenkia kraujagyslėms, organams. Antruoju ligos tipu sergančius pacientus vargina didžiausios problemos, o dalis ligonių pakliūva tiesiai pas chirurgus kojų amputacijai. Cukrinis diabetas nustatomas tik po jos“, – informuoja endokrinologė.

Regioninė Telšių ligoninė rūpinasi ligonių poreikiais

B. Vaidakavičienė dažnai dalyvauja Amerikoje, Europoje vykstančiuose kongresuose, kuriuose sprendžiama visame pasaulyje įsigalėjusi cukraligės problema. Šiais metais medikė jau vyko į Stambulą, o gegužę dalyvaus Helsinkyje vyksiančiame kongrese.
Endokrinologė nemaloniai pamena savo karjeros pradžioje, prieš keliasdešimt metų, naudotus švirkštus ir vaistus cukraligei gydyti. O šiandieną Lietuva taiko tuos pačius gydymo metodus, turi tuos pačius medikamentus, įrangą, kaip ir ekonomiškai labiau išsivysčiusios šalys. Pacientai cukraus kiekio nustatymo kraujyje aparatus gauna nemokamai. Aparatas parenkamas pagal žmogaus pageidavimą: jaunam ir turinčiam gerą regėjimą dažniausiai reikia mažo ir dailaus, vyresniam – didelio ir su didesniais skaičiais. Be to, sergantiesiems Ligonių kasos kompensuoja ir juosteles, jų kiekis skiriamas priklausomai nuo cukraligės tipo. Besilaukiančioms moterims kompensuojama pagal poreikį, sergantiesiems pirmuoju tipu skiriamos 75 juostelės per mėnesį (iki 900 per metus). Sergantiesiems antrojo tipo diabetu ir naudojantiems insuliną – 50 juostelių 2 mėnesiams (metams – 300), geriantiems tabletes – 50 juostelių 4 mėnesiams, (150 – metams). Svarbu ir tai, jog kiekvienas cukriniu diabetu susirgęs asmuo penkių valandų kursuose yra mokomas, kaip gyventi su šia liga.

Vertingas tyrimas

Regioninėje Telšių ligoninėje atliekamas glikozilinto hemoglobino tyrimas, rodantis glikemijos lygį 3 mėn. laikotarpiu. Šio tyrimo svarbą pabrėžianti B. Vaidakavičienė pastebi, jog šeimos gydytojai pasyvūs skirdami šį tyrimą savo pacientams. Todėl endokrinologė kreipiasi į pačius sergančiuosius ir rekomenduoja patiems paprašyti šeimos gydytojo siuntimo šiam tyrimui. Jis yra brangus, bet pacientui nekainuoja – apmoka Ligonių kasos.

Pacientai maloniai laukiami Diabeto pėdos kabinete

Pažymėtina, jog užsienyje naujausių žinių apie gydymą pasisėmusi B. Vaidakavičienė jas pritaiko Regioninėje Telšių ligoninėje. Šioje įstaigoje įkurtas net Diabeto pėdos kabinetas. Jame paslaugos teikiamos diabetinės pėdos komplikacijų kamuojamiems pacientams. Cukriniu diabetu sergantiems asmenims padų odoje lėtai gyja žaizdos. Tad žmonėms svarbu vengti nuospaudų, kruopščiai ir tvarkingai prižiūrėti savo padus. „Nagus kerpantys pacientai įsikerpa į odą, įauga nagai. Sveikam žmogui tai nieko tokio, tačiau sergančiajam cukralige net dėl menkiausios žaizdelės gresia kojų amputacija“, – teigia pašnekovė. Tad pacientams būtina lankytis Diabeto pėdos kabinete – čia dirbanti specialistė Zita Dzigelienė prižiūri pėdas nepažeisdama minkštųjų audinių.
B. Vaidakavičienės teigimu, Ligonių kasos kompensuoja pacientams apsilankymą Diabeto pėdos kabinete keturis kartus per metus (atlygintiną pagalbą žmogus gali gauti tiek kartų, kiek pageidauja). Visgi, kaip pastebi endokrinologė, pacientai vengia lankytis minėtame kabinete arba į jį ateina jau supūliavusiomis žaizdomis.

Svarbiausia – prižiūrėti save

B. Vaidakavičienė sako, kad cukrinį diabetą turėtų diagnozuoti šeimos gydytojai pagal cukraus kiekį kraujyje. Su šia liga atsisveikinti nepavyks, nes cukraligė – nepagydoma. Tačiau norint, su ja puikiai sekasi draugauti – tereikia prižiūrėti save. „Cukrinis diabetas – tai liga, kurią gali valdyti tik pats pacientas. Tad mes, medikai, suteikiame susirgusiesiems išsamią informaciją: apie mitybą, leidžiamus vartoti medikamentus ir t. t. Labai svarbu ir tai, jog, insulino gaminant nepakankamai, ligoniai turi nebijoti ir kuo anksčiau pradėti jį leistis. Anksčiau viešojoje erdvėje netgi transliuodavo reklamas, kuriose teigiama, jog, pradėjus laiku jį leistis, nėra problemų su regėjimu, nereikia į hemodializes. Savęs kontrolė ir priežiūra yra be galo svarbu, nes savimi nesirūpinančius ištinka traukuliai, netgi koma, pacientai pakliūva į Psichiatrijos skyrius“, – perspėja Regioninės Telšių ligoninės endokrinologė.
Be to, svarbu nešiotis su savimi diabetu sergančiojo kortelę – kad aplinkiniai nelaimės atveju žinotų, kokia liga žmogus serga.
„Viską darome ligonių patogumui“, – atsisveikindama su skaitytojais, apie Regioninės Telšių ligoninės veiklą taria medikė.
Patyrusi, kvalifikaciją nuolat kelianti endokrinologė B. Vaidakavičienė gydo ne tik cukriniu diabetu, bet ir skydliaukės ligomis sergančius pacientus. Gyventojai maloniai laukiami šios gydytojos kabinete!

DIABETO KOMPLIKACIJOS:
Širdies bei kraujagyslių ligos;
Inkstų ligos (diabetinė nefropatija);
Akių ligos (diabetinė retinopatija);
Nervų ligos (diabetinė neuropatija).

Sergančiam su savimi svarbu nešiotis šią kortelę - kad aplinkiniai nelaimės atveju žinotų, kokia liga žmogus serga ir kaip jam padėti.

Diabeto kontrolės rodikliai.

Didelę darbo patirtį turinti gydytoja endokrinologė B.Vaidakavičienė laukia pacientų kasdien nuo 12 val. Konsultacinės poliklinikos 123 kab. (iš anksto registruotis nereikia).

Endokrinologei gelbstinti Z.Dzigelienė ima kraują cukraus kiekiui nustatyti.

Diabeto pėdos kabinete specialistė Z.Dzigelienė prižiūri pacientų pėdas.

B.Vaidakavičienė pasakoja apie cukrinį diabetą ir kaip jį valdyti.

Z.Dzigelienė - bendrosios praktikos slaugytoja, dirbanti su cukriniu diabetu sergančiais. Specialistė teikia išsamią informaciją apie mitybą.

Pacientams cukraus kiekio nustatymo kraujyje aparatai - nemokami.